Start › Örebro län › Örebro
Est Medical AB
Utveckling6 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 294 | 3 793 | 577 | 1 235 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 334 | 3 748 | 358 | 1 110 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | −40 | 45 | 220 | 124 |
| Rörelsekostnader | 0 | 22 | 529 | 3 422 | 598 | 1 502 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | 0 | 0 | 38 | 45 |
| Handelsvaror | 0 | – | – | 37 | 230 | 677 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 22 | 502 | 3 331 | 279 | 405 |
| Personalkostnader | 0 | – | 0 | 9 | 51 | 375 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 26 | 3 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 41 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | −22 | −235 | 371 | −20 | −267 |
| Finansiella poster | −33 | −34 | −30 | −38 | −18 | −28 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 33 | 34 | 30 | 38 | 18 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | −33 | −56 | −265 | 334 | −38 | −296 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −33 | −56 | −265 | 334 | −38 | −296 |
| Årets resultat | −33 | −56 | −265 | 334 | −38 | −296 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 481 | 762 | 762 | 886 | 559 | 541 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 231 | 231 | 258 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 231 | 231 | 258 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 231 | 231 | 258 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 481 | 531 | 531 | 629 | 559 | 541 |
| Varulager m.m. | 442 | 491 | 491 | 491 | 491 | 501 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 442 | 491 | 491 | 491 | 491 | 501 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | – | – | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 39 | 39 | 137 | 67 | 40 |
| Kundfordringar | 0 | – | – | 0 | 41 | 15 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 39 | 39 | 39 | 137 | 27 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | – | – | – | 0 | 7 |
| Kassa och bank | 0 | – | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 481 | 762 | 762 | 886 | 559 | 541 |
| Eget kapital | 5 | 38 | 94 | 359 | 25 | 64 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −45 | −12 | 44 | 309 | −25 | 14 |
| Balanserat resultat | −12 | 44 | 309 | −25 | 14 | 309 |
| Årets resultat | −33 | −56 | −265 | 334 | −38 | −296 |
| Obeskattade reserver | 0 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 476 | 653 | 522 | 387 | 147 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | – | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 448 | 359 | 182 | – | – | – |
| Övriga skulder | 28 | 295 | 341 | 387 | 147 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 71 | 146 | 141 | 387 | 478 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | 80 | 329 | 406 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 1 | 22 | 18 | 29 |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 71 | 145 | 38 | 40 | 5 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | – | – | – | 0 | 37 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 500 | 500 | 500 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 309 | −25 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% därför att företaget utöver sin ordinarie verksamhet, även varit försäljningsagent för ett amerikanskt företag, som marknadsför läkemedel och medicintekniska produkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom försäljningen minskat pga Coronaspridningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 261 | 261 | 261 | 261 |
| Ackumulerade avskrivningar | 30 | 30 | 3 | – |
| Årets avskrivningar | – | 26 | 3 | – |
Om bolaget
- Adress
- NYGATAN 11 B, 702 11 ÖREBRO
- Registrerat
- 2018-01-31
- Bransch
- Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av sjukvårdsartiklar samt äga och förvalta aktier och andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 626-2646
- Est Medical AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-05
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Verksamheten för bolaget är att bedriva försäljning av sjukvårdsartiklar, samt äga och förvalta aktier och andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Örebro.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.