Start › Örebro län › Örebro
Mehsen Gruppen AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 034 | 767 | 5 905 |
| Nettoomsättning | 849 | 281 | 5 092 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 185 | 486 | 813 |
| Rörelsekostnader | 2 400 | 691 | 5 523 |
| Råvaror och förnödenheter | 107 | 0 | 2 059 |
| Övriga externa kostnader | 1 174 | 311 | 1 318 |
| Personalkostnader | 1 119 | 379 | 2 146 |
| Rörelseresultat | −366 | 76 | 382 |
| Finansiella poster | −141 | −135 | −35 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 20 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 141 | 135 | 55 |
| Resultat efter finansiella poster | −508 | −59 | 347 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 87 | −87 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 87 | −87 |
| Resultat före skatt | −508 | 28 | 260 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 6 | 56 |
| Årets resultat | −508 | 22 | 204 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 436 | 4 452 | 2 620 |
| Anläggningstillgångar | 1 428 | 2 350 | 2 250 |
| Materiella anläggningstillgångar | 378 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 378 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 050 | 2 350 | 2 250 |
| Andelar i koncernföretag | 1 050 | 2 350 | 2 250 |
| Omsättningstillgångar | 3 008 | 2 102 | 370 |
| Varulager m.m. | 167 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 167 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 719 | 2 097 | 258 |
| Kundfordringar | 476 | 70 | 0 |
| Övriga fordringar | 2 240 | 2 021 | 215 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 7 | 43 |
| Kassa och bank | 122 | 5 | 112 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 436 | 4 452 | 2 620 |
| Eget kapital | −220 | 288 | 266 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −270 | 238 | 216 |
| Balanserat resultat | 238 | 216 | 13 |
| Årets resultat | −508 | 22 | 204 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 87 |
| Långfristiga skulder | 2 896 | 3 559 | 1 661 |
| Skulder till kreditinstitut | 989 | 1 000 | 906 |
| Övriga skulder | 1 907 | 2 559 | 755 |
| Kortfristiga skulder | 1 759 | 605 | 606 |
| Leverantörsskulder | 851 | 82 | −1 |
| Skatteskulder | 0 | 66 | 74 |
| Övriga skulder | 862 | 419 | 512 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 46 | 38 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −270 | 238 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 378 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | −378 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- OSMUNDGATAN 6, 703 63 ÖREBRO
- Registrerat
- 2018-01-24
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva restaurangrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-30
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är restaurangrörelse. Företagets säte är Västerås
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser som har inträffat under räkenskapsåret...
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Erikslunds Restaurang AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Erikslunds Restaurang AB
-
Reyan Restaurang AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Reyan Restaurang AB
-
Erikslunds Restaurang AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Erikslunds Restaurang AB
-
Reyan Restaurang AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Reyan Restaurang AB