Start › ADRESS SAKNAS
NK Trading AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 519 | 3 984 | 4 104 | 4 424 |
| Nettoomsättning | 3 516 | 3 764 | 4 103 | 4 233 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 220 | 1 | 191 |
| Rörelsekostnader | 3 436 | 4 091 | 4 013 | 4 298 |
| Handelsvaror | 1 670 | 2 299 | 2 612 | 3 003 |
| Övriga externa kostnader | 866 | 604 | 518 | 552 |
| Personalkostnader | 893 | 1 187 | 880 | 742 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 3 | 2 |
| Rörelseresultat | 83 | −107 | 91 | 126 |
| Finansiella poster | −3 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 80 | −107 | 90 | 126 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 32 | 0 | −32 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 32 | 0 | −32 |
| Resultat före skatt | 80 | −74 | 90 | 94 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 0 | 19 | 21 |
| Årets resultat | 78 | −74 | 71 | 73 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 697 | 639 | 744 | 764 |
| Anläggningstillgångar | 44 | 0 | 105 | 105 |
| Materiella anläggningstillgångar | 44 | 0 | 105 | 105 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 105 | 105 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 44 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 653 | 639 | 638 | 659 |
| Varulager m.m. | 70 | 146 | 78 | 249 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 70 | 146 | 78 | 249 |
| Kortfristiga fordringar | 286 | 173 | 155 | 195 |
| Övriga fordringar | 157 | 147 | 110 | 195 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 130 | 27 | 45 | 0 |
| Kassa och bank | 297 | 320 | 406 | 215 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 697 | 639 | 744 | 764 |
| Eget kapital | 662 | 584 | 658 | 587 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 612 | 534 | 608 | 537 |
| Balanserat resultat | 534 | 608 | 537 | 464 |
| Årets resultat | 78 | −74 | 71 | 73 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 32 | 32 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 32 | 32 |
| Kortfristiga skulder | 35 | 56 | 53 | 144 |
| Leverantörsskulder | 3 | 0 | 6 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 78 |
| Övriga skulder | 15 | 41 | 36 | 58 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 15 | 12 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 534 | 608 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet, men det är går inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 105 | 105 | 105 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 105 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 51 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 51 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | 0 | – |
Om bolaget
- Registrerat
- 2018-01-22
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva köp och försäljning av motorfordon, partihandel av material och maskiner från verkstadsindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Högsby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-03-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: Högsby Allmänt om verksamheten NK Trading AB, med säte i Högsby, bedriver köp och försäljning av motorfordon och partihandel av material och maskiner från verkstadsindustrin.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.