Start › Södermanlands län › Ålberga
Extremeclothing Europe Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 261 | 193 | 453 | 951 | 1 228 | 1 091 | 1 651 | 1 069 |
| Nettoomsättning | 126 | 193 | 453 | 880 | 1 228 | 1 091 | 1 372 | 1 069 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | – | – | 279 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 135 | – | 0 | 71 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 206 | 406 | 477 | 1 006 | 1 270 | 1 029 | 1 495 | 1 204 |
| Råvaror och förnödenheter | 39 | 59 | 83 | 197 | 378 | 335 | 486 | 541 |
| Övriga externa kostnader | 168 | 347 | 394 | 769 | 816 | 596 | 675 | 476 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 13 | 39 | 276 | 188 |
| Av- och nedskrivningar | −1 | – | 0 | 17 | 62 | 59 | 57 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 23 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 55 | −213 | −25 | −55 | −42 | 62 | 157 | −135 |
| Finansiella poster | −6 | −13 | −20 | −21 | −12 | −11 | −17 | −19 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −2 | −5 | −3 | −7 | −5 | 0 | −6 | −18 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 8 | 17 | 14 | 7 | 11 | 11 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 49 | −226 | −44 | −75 | −54 | 51 | 140 | −154 |
| Resultat före skatt | 49 | −226 | −44 | −75 | −54 | 51 | 140 | −154 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 8 | – | – |
| Årets resultat | 49 | −226 | −44 | −75 | −54 | 42 | 140 | −154 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 406 | 666 | 578 | 473 | 515 | 540 | 585 | 205 |
| Anläggningstillgångar | 24 | 23 | 23 | 23 | 176 | 179 | 238 | 44 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | −1 | −1 | −1 | 152 | 179 | 238 | 44 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | −1 | −1 | −1 | 152 | 179 | 238 | 44 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 382 | 642 | 554 | 450 | 338 | 361 | 347 | 160 |
| Varulager m.m. | 268 | 268 | 268 | 268 | 268 | 303 | 279 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 268 | 268 | 268 | 268 | 268 | 303 | 279 | – |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 100 | 102 | 109 | 65 | 26 | 28 | 68 |
| Kundfordringar | 1 | 4 | 6 | 17 | 33 | 27 | 28 | 68 |
| Övriga fordringar | 5 | 5 | 5 | 0 | −1 | −1 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 92 | 92 | 92 | 92 | 34 | – | – | – |
| Kassa och bank | 16 | 274 | 184 | 74 | 6 | 33 | 40 | 92 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 406 | 666 | 578 | 473 | 515 | 540 | 585 | 205 |
| Eget kapital | −113 | −321 | −95 | −51 | 25 | 79 | 36 | −104 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | −163 | −371 | −145 | −101 | −25 | 29 | −14 | −154 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | −211 | −145 | −101 | −25 | 29 | −14 | −154 | 0 |
| Årets resultat | 49 | −226 | −44 | −75 | −54 | 42 | 140 | −154 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 115 | 146 | 187 | 41 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 0 | 0 | 115 | 146 | 187 | 41 |
| Kortfristiga skulder | 518 | 987 | 673 | 524 | 375 | 316 | 361 | 267 |
| Leverantörsskulder | 42 | 436 | 340 | 239 | 113 | 45 | 59 | 53 |
| Skatteskulder | 8 | 8 | 8 | 10 | 8 | 8 | 0 | – |
| Övriga skulder | 460 | 534 | 316 | 267 | 245 | 254 | 302 | 215 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −25 | 29 | −14 | −154 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 160 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Vi har det senaste två åren fått lov att pausa verksamheten av personliga skäl. Under slutet av 2026 början av 2027 förväntas lönsamheten öka.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget håller på att dra ner utgifter då verksamheten har minskats endel av vissa omständigheter. Men vi räknar med att öka omsättningen under 2026 igen
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Vi har under 2023 dragit ner på verksamheten. Och kommer under 2024 se över kostnader och ändra om.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 79 | 79 | 79 | 78 | 330 | 295 | 295 | 44 |
| Årets inköp | – | – | 1 | – | 35 | – | 250 | 44 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 252 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 79 | 79 | 79 | 79 | 178 | 116 | 57 | – |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 62 | 59 | 57 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 | – | – | 98 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KILA SOLLYCKAN 1, 611 90 ÅLBERGA
- Registrerat
- 2018-01-22
- Bransch
- Tillverkning av gång- och ytterkläder
Verksamhet enligt registret
Tillverkning och försäljning av kläder och accessoarer.
Bankgironummer
- 551-0698
- Extremeclothing Europe AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-29
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget trycker och säljer kläder på internet. Vi har tre egna varumärken som vi säljer och skapar. Bolaget säte är i utanför Nyköping där verksamheten bedrivs.
Väsentliga händelser
Bolaget ligger lite på paus därav de låga intäkterna. Utgifterna håller på att sänkas för att snart återta verksamheten till 100%
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.