Start › Dalarnas län › Borlänge
Boottech i Sverige AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 209 | 193 | 1 503 | 936 | 683 | 809 | 0 |
| Nettoomsättning | 72 | 45 | 1 140 | 688 | 677 | 802 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 138 | 148 | 363 | 248 | 6 | 8 | 0 |
| Rörelsekostnader | 163 | 474 | 889 | 679 | 489 | 955 | 59 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 0 | 58 | 0 |
| Handelsvaror | – | 0 | 378 | 385 | 294 | 589 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 50 | 85 | 96 | 51 | 68 | 38 |
| Personalkostnader | −30 | 246 | 243 | 48 | 0 | 29 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 157 | 170 | 173 | 149 | 140 | 206 | 21 |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 8 | 9 | 1 | 4 | 6 | 0 |
| Rörelseresultat | 47 | −281 | 615 | 256 | 194 | −146 | −59 |
| Finansiella poster | 6 | −42 | −70 | −27 | −32 | −40 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 7 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −15 | 32 | 45 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 | 18 | 25 | 27 | 32 | 40 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 53 | −324 | 545 | 229 | 162 | −185 | −67 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 153 | −153 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 153 | −153 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 53 | −171 | 392 | 229 | 162 | −185 | −67 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 95 | 46 | – | – | – |
| Årets resultat | 53 | −171 | 297 | 184 | 162 | −185 | −67 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 389 | 1 472 | 2 171 | 1 844 | 1 655 | 1 564 | 1 653 |
| Anläggningstillgångar | 562 | 649 | 786 | 813 | 849 | 981 | 1 092 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 474 | 586 | 710 | 709 | 822 | 954 | 1 092 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 155 | 171 | 199 | 103 | 120 | 156 | 150 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 319 | 415 | 511 | 606 | 702 | 798 | 941 |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 17 | 23 | 29 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 11 | 17 | 23 | 29 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 77 | 46 | 54 | 75 | 27 | 27 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 77 | 46 | 54 | 75 | 27 | 27 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 828 | 823 | 1 385 | 1 031 | 806 | 583 | 561 |
| Varulager m.m. | 130 | 130 | 130 | 137 | 57 | 21 | 250 |
| Råvaror och förnödenheter | 130 | 130 | 130 | 137 | 57 | 21 | 250 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | – | 0 | 51 | 42 | 161 | 74 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 50 | 40 | 129 | 0 |
| Övriga fordringar | 2 | – | 0 | 1 | 2 | 27 | 74 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 250 | 250 | 250 | 250 | 125 | 125 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 250 | 250 | 250 | 250 | 125 | 125 | 0 |
| Kassa och bank | 445 | 442 | 1 005 | 594 | 582 | 276 | 237 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 389 | 1 472 | 2 171 | 1 844 | 1 655 | 1 564 | 1 653 |
| Eget kapital | 672 | 619 | 790 | 493 | 310 | 147 | 51 |
| Bundet eget kapital | 1 142 | 1 142 | 1 142 | 1 142 | 1 142 | 1 142 | 1 142 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Uppskrivningsfond | 1 092 | – | – | – | – | – | – |
| Reservfond | 1 092 | 1 092 | 1 092 | 1 092 | 1 092 | 1 092 | 1 092 |
| Fritt eget kapital | −469 | −522 | −352 | −648 | −832 | −994 | −1 091 |
| Överkursfond | 1 092 | −1 092 | −1 092 | −1 092 | −1 092 | −1 092 | −1 092 |
| Balanserat resultat | 569 | 740 | 443 | 260 | 97 | 283 | 68 |
| Årets resultat | 53 | −171 | 297 | 184 | 162 | −185 | −67 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 153 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 153 | – | – | – | – |
| Avsättningar | 77 | 123 | 99 | 75 | 27 | 27 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 3 | 48 | 148 | 1 313 | 1 379 | 1 256 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 3 | 48 | 148 | 348 | 415 | 250 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 964 | 964 | 1 006 |
| Kortfristiga skulder | 641 | 726 | 1 081 | 1 128 | 6 | 10 | 345 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 | 45 | 100 | 100 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 4 | 339 |
| Skatteskulder | 0 | 49 | 141 | 46 | – | – | – |
| Övriga skulder | 619 | 626 | 832 | 976 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 19 | 6 | 8 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Ställda säkerheter | 250 | – | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 250 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −648 | −832 | −994 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 282 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % pga. ökad aktivitet i verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då man valt att minska ner på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då efterfrågan av företagets tjänster har ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 139 | 123 | 99 | 75 | 27 |
| Årets inköp | 16 | 24 | 24 | 48 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 62 | 77 | 45 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 32 | 45 | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 957 | 957 | 957 |
| Ackumulerade avskrivningar | 638 | 542 | 447 |
| Årets avskrivningar | 96 | 96 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Årets inköp | – | – | – | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 14 | 8 | 2 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 6 | 2 |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 514 | 475 | 434 | 267 | 232 | 223 | 155 |
| Årets inköp | 40 | 41 | 167 | 35 | 8 | 68 | 155 |
| Ackumulerade avskrivningar | 359 | 303 | 235 | 164 | 112 | 67 | 5 |
| Årets avskrivningar | 56 | 68 | 71 | 52 | 45 | 62 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- SÅNINGSVÄGEN 4, 784 61 BORLÄNGE
- Registrerat
- 2018-01-19
- Bransch
- Tillverkning av verktyg och redskap
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning och utveckling av alpin utrustning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 584-2638
- Boottech i Sverige AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Borlänge
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver utveckling och försäljning av verktyg till sportbranschen. Företaget har sitt säte i Borlänge .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.