Start › Uppsala län › Uppsala
VALHALL MANAGEMENT AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 349 | 2 155 | 2 003 | 1 582 | 1 598 |
| Nettoomsättning | 2 349 | 2 155 | 1 892 | 1 582 | 1 598 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 111 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 967 | 1 729 | 1 581 | 1 269 | 1 436 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 306 | 254 | 520 | 330 | 75 |
| Personalkostnader | 1 561 | 1 366 | 1 017 | 939 | 1 362 |
| Av- och nedskrivningar | 100 | 108 | 42 | – | – |
| Rörelseresultat | 382 | 426 | 422 | 313 | 161 |
| Finansiella poster | −78 | −93 | −65 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 78 | 93 | 65 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 304 | 333 | 357 | 313 | 161 |
| Resultat före skatt | 304 | 333 | 357 | 313 | 161 |
| Skatt på årets resultat | 72 | 71 | 77 | 68 | 35 |
| Årets resultat | 232 | 262 | 281 | 245 | 126 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 618 | 1 726 | 1 857 | 566 | 604 |
| Anläggningstillgångar | 900 | 1 000 | 1 108 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 900 | 1 000 | 1 108 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 900 | 1 000 | 1 108 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 718 | 726 | 749 | 566 | 604 |
| Kortfristiga fordringar | 471 | 391 | 433 | 173 | 392 |
| Kundfordringar | 468 | 391 | 433 | 117 | 329 |
| Övriga fordringar | 3 | – | 0 | 0 | 63 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 56 | 0 |
| Kassa och bank | 248 | 335 | 316 | 392 | 212 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 618 | 1 726 | 1 857 | 566 | 604 |
| Eget kapital | 449 | 417 | 405 | 375 | 380 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 399 | 367 | 355 | 325 | 330 |
| Balanserat resultat | 167 | 105 | 75 | 80 | 203 |
| Årets resultat | 232 | 262 | 281 | 245 | 126 |
| Långfristiga skulder | 920 | 1 035 | 1 182 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 834 | 1 035 | 1 182 | – | – |
| Checkräkningskredit | 86 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 249 | 274 | 270 | 191 | 224 |
| Leverantörsskulder | 25 | 14 | 32 | 2 | 5 |
| Skatteskulder | 37 | 56 | 49 | 54 | 44 |
| Övriga skulder | 177 | 194 | 179 | 125 | 166 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 200 | 250 | 250 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 200 | 200 | 250 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 325 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- VÄDERKVARNSGATAN 22 C, 753 29 UPPSALA
- Registrerat
- 2018-01-18
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom projektledning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 626-4204
- VALHALL MANAGEMENT AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-23
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver sedan dess teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.