Start › Örebro län › Kopparberg
Löa Service Vulkcentralen AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 771 | 3 203 | 3 176 | 2 805 | 2 591 | 2 578 | 2 657 |
| Nettoomsättning | 3 605 | 3 071 | 3 000 | 2 652 | 2 428 | 2 421 | 2 306 |
| Övriga rörelseintäkter | 166 | 131 | 176 | 153 | 163 | 157 | 351 |
| Rörelsekostnader | 3 681 | 3 037 | 2 992 | 2 775 | 2 606 | 2 572 | 2 519 |
| Handelsvaror | 1 839 | 1 710 | 1 681 | 1 445 | 1 335 | 1 267 | 1 169 |
| Övriga externa kostnader | 537 | 416 | 398 | 457 | 350 | 304 | 311 |
| Personalkostnader | 1 241 | 864 | 859 | 823 | 873 | 955 | 993 |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 47 | 55 | 50 | 48 | 46 | 46 |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 89 | 166 | 184 | 29 | −15 | 6 | 138 |
| Finansiella poster | −13 | −17 | −32 | −22 | −14 | −13 | −14 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 17 | 32 | 22 | 14 | 13 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | 76 | 149 | 152 | 8 | −29 | −7 | 124 |
| Resultat före skatt | 76 | 149 | 152 | 8 | −29 | −7 | 124 |
| Skatt på årets resultat | 20 | 35 | 35 | 2 | 0 | 0 | 5 |
| Årets resultat | 57 | 114 | 117 | 6 | −29 | −8 | 119 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 098 | 958 | 890 | 884 | 916 | 886 | 898 |
| Anläggningstillgångar | 558 | 511 | 525 | 552 | 586 | 633 | 666 |
| Materiella anläggningstillgångar | 558 | 511 | 525 | 552 | 586 | 633 | 666 |
| Byggnader och mark | 420 | 453 | 485 | 518 | 550 | 583 | 615 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 138 | 59 | 40 | 34 | 35 | 51 | 51 |
| Omsättningstillgångar | 540 | 447 | 365 | 333 | 331 | 253 | 231 |
| Varulager m.m. | 263 | 159 | 172 | 148 | 138 | 116 | 116 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 263 | 159 | 172 | 148 | 138 | 116 | 116 |
| Kortfristiga fordringar | 203 | 187 | 167 | 157 | 166 | 173 | 167 |
| Kundfordringar | 161 | 146 | 125 | 90 | 128 | 106 | 90 |
| Övriga fordringar | 13 | 12 | 30 | 54 | 26 | 54 | 51 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 29 | 29 | 12 | 12 | 12 | 12 | 26 |
| Kassa och bank | 74 | 100 | 26 | 27 | 27 | −36 | −51 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 098 | 958 | 890 | 884 | 916 | 886 | 898 |
| Eget kapital | 310 | 370 | 255 | 138 | 132 | 161 | 169 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 260 | 320 | 205 | 88 | 82 | 111 | 119 |
| Balanserat resultat | 204 | 205 | 88 | 82 | 111 | 119 | 0 |
| Årets resultat | 57 | 114 | 117 | 6 | −29 | −8 | 119 |
| Kortfristiga skulder | 788 | 588 | 635 | 746 | 784 | 725 | 729 |
| Checkräkningskredit | 128 | 0 | 26 | 143 | 177 | – | – |
| Leverantörsskulder | 136 | 143 | 199 | 128 | 121 | 141 | 73 |
| Skatteskulder | 17 | 46 | 0 | 29 | 6 | 34 | 22 |
| Övriga skulder | 406 | 322 | 361 | 372 | 431 | 500 | 581 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 102 | 78 | 50 | 74 | 49 | 50 | 53 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | – |
| Företagsinteckningar | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | 116 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under första halvåret 2020 har Coronapandemins spridning inte påverkat verksamheten med några större störningar. Bolaget vidtar åtärder för att minska riskerna för att verksamheten påvkeras negativt och för att säkerställa anställdas och kunders hälsa och säkerhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2022-01-31 | 2021-01-31 | 2020-01-31 | 2019-01-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 684 | 684 | 684 | 684 | 684 | 684 | 684 | 650 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 34 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 264 | 231 | 199 | 166 | 134 | 101 | 69 | 36 |
| Årets avskrivningar | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2022-01-31 | 2021-01-31 | 2020-01-31 | 2019-01-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 264 | 155 | 122 | 94 | 78 | 78 | 65 | 65 |
| Årets inköp | 142 | 33 | 28 | 16 | – | 13 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 33 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 126 | 96 | 82 | 60 | 42 | 27 | 13 | 0 |
| Årets avskrivningar | 30 | 14 | 22 | 17 | 15 | 14 | 13 | – |
Om bolaget
- Adress
- BERGMÄSTAREGATAN 20, 714 31 KOPPARBERG
- Registrerat
- 2018-01-10
- Bransch
- Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva allmän service och reparation av motorfordon. Försäljning av reservdelar och tillbehör till motorfordon. Legotillverkning till industri, t.ex. svetsning av nätburar till emballage. Städtjänster samt grafisk formgivning och service, försäljning av present- och reklamartiklar, kläder och textilier. Handel med värdepapper och fastigheter.
Bankgironummer
- 326-1161
- Löa Service Vulkcentralen AB
kontrollerat 2026-10-16 - 5433-1194
- Saras Städtjänst
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Kopparberg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver allmän service och reparationer av motorfordon. Försäljning av reservdelar och tillbehör till motorfordon. Legotillverkning till industri, tex svetsning av nätburar till emballage. Konsultverksamhet samt handel med värdepapper och fastigheter. Företaget har sitt säte i Kopparberg .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolaget utökat sin verksamhet med Särskilt företagsnamn Sara´s Städtjänst, Verksamheten avser städtjänster samt grafisk formgivning och service, försäljning av present- och reklamartiklar, kläder och textilier.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.