Start › Stockholms län › Stockholm
Five to One AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 8 | 6 | 8 | 3 | 2 | 3 | 2 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 6 | 8 | 3 | 2 | 3 | 2 | 0 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 | −6 | −8 | −3 | −2 | −3 | −2 | 0 |
| Finansiella poster | 484 | 292 | 194 | 176 | 176 | 172 | 140 | 123 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 176 | 172 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 484 | 290 | 193 | 176 | – | – | 140 | 123 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 476 | 286 | 186 | 173 | 173 | 169 | 138 | 123 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 476 | 286 | 186 | 173 | 173 | 169 | 138 | 123 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 476 | 286 | 186 | 173 | 173 | 169 | 138 | 123 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 774 | 598 | 617 | 576 | 553 | 395 | 210 | 283 |
| Anläggningstillgångar | 320 | 320 | 320 | 320 | 222 | 222 | 110 | 110 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 320 | 320 | 320 | 320 | 222 | 222 | 110 | 110 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 320 | 320 | 320 | 320 | 222 | 222 | 110 | 110 |
| Omsättningstillgångar | 454 | 278 | 297 | 256 | 331 | 173 | 100 | 173 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 454 | 278 | 297 | 256 | 331 | 173 | 100 | 173 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 774 | 598 | 617 | 576 | 553 | 395 | 210 | 283 |
| Eget kapital | 774 | 598 | 612 | 576 | 553 | 380 | 210 | 173 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 724 | 548 | 562 | 526 | 503 | 330 | 160 | 123 |
| Balanserat resultat | 248 | 262 | 376 | 353 | 330 | 160 | 23 | 0 |
| Årets resultat | 476 | 286 | 186 | 173 | 173 | 169 | 138 | 123 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 15 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 15 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 4 | – | 0 | 0 | 0 | 110 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 4 | – | 0 | 0 | 0 | 110 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | 300 | 300 | 150 | 150 | 0 | – | 100 |
| Annan föreslagen utdelning | 600 | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 503 | 330 | 160 | 123 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 320 | 320 | 320 | 320 | 222 | 222 | 110 | 110 |
| Årets inköp | – | – | – | 98 | 0 | 112 | 0 | 110 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2018-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 |
| Årets inköp | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 |
Om bolaget
- Adress
- RUTGER FUCHSGATAN 2, 116 67 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-01-08
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta aktier och annan lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget äger och förvärvar aktier i andra bolag. Bolagets säte är i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.