Start › Stockholms län › Stockholm
Hans Iwarsson AB
Utveckling9 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 89 | 54 | 27 | 14 | 14 | 15 | 8 | 9 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 89 | 54 | 27 | 14 | 14 | 15 | 8 | 9 | 5 |
| Rörelseresultat | −89 | −54 | −27 | −14 | −14 | −15 | −8 | −9 | −5 |
| Finansiella poster | 1 451 | 1 339 | 628 | 294 | 490 | – | 0 | 196 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 300 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 1 138 | 1 236 | 588 | 294 | 490 | – | 0 | 196 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 13 | 109 | 40 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 362 | 1 284 | 601 | 280 | 476 | −15 | −8 | 187 | −5 |
| Resultat före skatt | 1 362 | 1 284 | 601 | 280 | 476 | −15 | −8 | 187 | −5 |
| Skatt på årets resultat | 221 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skatter | 175 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 966 | 1 284 | 601 | 280 | 476 | −15 | −8 | 187 | −5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 263 | 2 904 | 1 622 | 1 005 | 725 | 248 | 264 | 272 | 77 |
| Anläggningstillgångar | 3 635 | 986 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 635 | 986 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 585 | 986 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 628 | 1 919 | 1 597 | 980 | 700 | 224 | 239 | 247 | 53 |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 25 | 11 | 8 | 8 | 8 | 5 | 3 | 1 |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 34 | 25 | 11 | 8 | 8 | 8 | 5 | 3 | 1 |
| Kassa och bank | 594 | 1 894 | 1 586 | 972 | 692 | 216 | 235 | 244 | 52 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 263 | 2 904 | 1 622 | 1 005 | 725 | 248 | 264 | 272 | 77 |
| Eget kapital | 3 817 | 2 851 | 1 566 | 965 | 685 | 208 | 224 | 232 | 45 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 767 | 2 801 | 1 516 | 915 | 635 | 158 | 174 | 182 | −5 |
| Balanserat resultat | 2 801 | 1 516 | 915 | 635 | 158 | 174 | 182 | −5 | 0 |
| Årets resultat | 966 | 1 284 | 601 | 280 | 476 | −15 | −8 | 187 | −5 |
| Kortfristiga skulder | 446 | 54 | 56 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 33 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 396 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 38 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 33 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 15 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 635 | 158 | 174 | 182 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 25 |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 585 | 986 | 0 |
| Årets inköp | 2 599 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 986 | – |
Om bolaget
- Adress
- GAMMELGÅRDSVÄGEN 26 E, 112 64 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-01-03
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsultation inom varumärken, reklam, strategi, marknadsföring, ljud, musik. Föreläsningsverksamhet inom varumärken, reklam, strategi, marknadsföring, ljud, musik. Konstnärlig verksamhet, ljuddesign, musikproduktion, musikutgivning.
Bankgironummer
- 421-1686
- Hans Iwarsson AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Bolagets säte är Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-16
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm, bedriver verksamhet inom varumärken, reklam, strategi, marknadsföring, ljud och musik.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 48 kB | Öppna |
| 2025 | 8 kB | Öppna |
| 2024 | 7 kB | Öppna |
| 2023 | 8 kB | Öppna |
| 2022 | 7 kB | Öppna |
| 2021 | 7 kB | Öppna |
| 2020 | 7 kB | Öppna |
| 2019 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Heartbeats International AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Heartbeats International AB; Organisationsnummer=556662-3947; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.5