Start › Västra Götalands län › Töreboda
Right & Bright AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 9 630 | 14 163 | 6 879 | 2 299 | 934 | 648 |
| Nettoomsättning | 9 484 | 13 317 | 6 649 | 2 213 | 820 | 648 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 136 | 846 | 230 | 87 | 113 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 303 | 12 982 | 5 960 | 2 305 | 971 | 67 |
| Handelsvaror | 7 539 | 11 838 | 5 115 | 1 487 | 174 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 437 | 312 | 249 | 303 | 209 | 65 |
| Personalkostnader | 1 328 | 832 | 596 | 515 | 588 | 2 |
| Rörelseresultat | 327 | 1 181 | 919 | −5 | −37 | 582 |
| Finansiella poster | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 329 | 1 183 | 920 | −6 | −37 | 582 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 145 | −145 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 145 | −145 |
| Resultat före skatt | 329 | 1 183 | 920 | −6 | 108 | 437 |
| Skatt på årets resultat | 74 | 252 | 202 | 1 | 26 | 96 |
| Årets resultat | 255 | 932 | 718 | −6 | 82 | 340 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 949 | 2 329 | 1 304 | 347 | 641 | 790 |
| Omsättningstillgångar | 1 949 | 2 329 | 1 304 | 347 | 641 | 790 |
| Varulager m.m. | 1 412 | 1 276 | 430 | 200 | 113 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 404 | 532 | 230 | 53 | 51 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 265 | 90 | 242 | 43 | 132 | 612 |
| Kundfordringar | 57 | 36 | 95 | 35 | 132 | 560 |
| Övriga fordringar | 193 | 54 | 146 | 8 | 0 | 52 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 272 | 962 | 633 | 104 | 396 | 178 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 949 | 2 329 | 1 304 | 347 | 641 | 790 |
| Eget kapital | 1 559 | 1 744 | 1 012 | 294 | 472 | 390 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 509 | 1 694 | 962 | 244 | 422 | 340 |
| Balanserat resultat | 1 254 | 762 | 244 | 250 | 340 | 0 |
| Årets resultat | 255 | 932 | 718 | −6 | 82 | 340 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 145 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 145 |
| Kortfristiga skulder | 390 | 584 | 292 | 53 | 169 | 255 |
| Leverantörsskulder | 124 | 188 | 84 | 6 | 3 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 87 | 168 | 0 | 26 | 96 |
| Övriga skulder | 77 | 304 | 35 | 42 | 135 | 154 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 188 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 440 | 200 | – | 172 | – |
| Medel att disponera | – | 1 694 | 962 | 244 | 422 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Detta kommer sig av att försäljningen av Safe Tool Storage har ökat väsentligt under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Detta beror på att försäljningen av produkten Safe Tool Storage har satt fart.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Detta beror på att försäljningen av produkten Safe Tool Storage har satt fart.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- INDUSTRIGATAN 20, 545 31 TÖREBODA
- Registrerat
- 2018-01-03
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet, KA-, bygg- och projektledningskonsult, produktförsäljning av säkerhetscontainer och specialsmide samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 429-9921
- RIGHT & BRIGHT AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-08-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom byggverksamhet, bygg- och projekteringskonsult samt produktförsäljning av säkerhetscontainer och specialsmide. Företaget har sitt säte i Töreboda.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.