Start › Kalmar län › Borgholm
SVENSKT BIVAX LJUS AKTIEBOLAG
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 46 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 |
| Nettoomsättning | 46 | 3 | – | – | – | – | 0 | 66 |
| Rörelsekostnader | 62 | 0 | 8 | 8 | 11 | 8 | 7 | 71 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 44 |
| Handelsvaror | 25 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 37 | 0 | 5 | 4 | 8 | 4 | 3 | 27 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | 1 |
| Rörelseresultat | −17 | 3 | −8 | −8 | −11 | −8 | −7 | −5 |
| Finansiella poster | −118 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −117 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −135 | 3 | −8 | −8 | −11 | −8 | −7 | −5 |
| Resultat före skatt | −135 | 3 | −8 | −8 | −11 | −8 | −7 | −5 |
| Årets resultat | −135 | 3 | −8 | −8 | −11 | −8 | −7 | −5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 246 | 200 | 200 | 209 | 212 | 121 | 223 | 235 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 197 | 197 | 200 | 203 | 110 | 113 | 117 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 2 | 6 | 10 | 13 | 17 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 2 | 6 | 10 | 13 | 17 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 197 | 197 | 197 | 197 | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 197 | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 197 | 197 | 197 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 246 | 2 | 2 | 10 | 9 | 11 | 110 | 118 |
| Varulager m.m. | 142 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 142 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 104 | 2 | 2 | 10 | 9 | 8 | 8 | 6 |
| Kundfordringar | 57 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 42 | 2 | 2 | 10 | 9 | 8 | 8 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | – | – | – | – | 0 | 3 | 102 | 112 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 246 | 200 | 200 | 209 | 212 | 121 | 223 | 235 |
| Eget kapital | −106 | 28 | 26 | 32 | 29 | 30 | 38 | 45 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −156 | −22 | −24 | −18 | −21 | −20 | −12 | −5 |
| Balanserat resultat | −22 | −24 | −9 | −11 | −10 | −12 | −5 | – |
| Årets resultat | −135 | 3 | −15 | −8 | −11 | −8 | −7 | −5 |
| Kortfristiga skulder | 352 | 171 | 174 | 178 | 183 | 90 | 185 | 190 |
| Leverantörsskulder | 161 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 190 | 171 | 171 | 175 | 180 | 88 | 185 | 185 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −21 | −20 | −12 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 2 | 10 | 10 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Aktieägarna har beslutat att tillskjuta 100 000 kr i ett aktieägartillskott för att täcka upp det negativa egna kapitalet.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 197 | 197 | 197 | 100 |
| Årets inköp | – | 0 | 97 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-26 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 100 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 18 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 18 | 15 | 12 | 8 | 5 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | 1 | – |
Om bolaget
- Adress
- HAMMARVÄGEN 8, 387 35 BORGHOLM
- Registrerat
- 2017-12-27
- Bransch
- Diverse övrig tillverkning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva handel med värdepapper, äga och förvalta andelar i andra bolag, bedriva konsultverksamhet inom binäringen samt producera och sälja bi-relaterade produkter såsom bivaxljus, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 444-5789
- SVENSKA BIVAXLJUS AKTIEBOLAG
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver förädling av bivax samt tillverkning och försäljning av bivaxljus och andra vaxbaserade produkter. Bolaget bedriver även konsultverksamhet inom biodlingsnäringen, förvaltning av och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Borgholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.