Start › Västra Götalands län › Trollhättan
Hillengard's Trädfällning AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 712 | 2 649 | 3 207 | 3 871 | 4 500 |
| Nettoomsättning | 3 642 | 2 645 | 3 207 | 3 871 | 4 081 |
| Övriga rörelseintäkter | 70 | 5 | 0 | 0 | 419 |
| Rörelsekostnader | 2 817 | 2 777 | 2 740 | 3 016 | 2 721 |
| Råvaror och förnödenheter | 546 | 402 | 531 | 656 | 712 |
| Övriga externa kostnader | 1 070 | 1 247 | 1 262 | 1 426 | 1 277 |
| Personalkostnader | 924 | 838 | 651 | 773 | 613 |
| Av- och nedskrivningar | 278 | 289 | 296 | 161 | 119 |
| Rörelseresultat | 895 | −128 | 467 | 855 | 1 779 |
| Finansiella poster | 6 | 9 | −2 | −1 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 11 | 3 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 5 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 901 | −118 | 465 | 854 | 1 778 |
| Bokslutsdispositioner | −200 | 300 | −100 | −200 | −445 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −200 | 300 | −100 | −200 | −445 |
| Resultat före skatt | 701 | 182 | 365 | 654 | 1 333 |
| Skatt på årets resultat | 147 | 43 | 85 | 132 | 276 |
| Årets resultat | 554 | 139 | 280 | 522 | 1 057 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 045 | 2 768 | 3 099 | 4 666 | 2 657 |
| Anläggningstillgångar | 1 916 | 1 908 | 2 083 | 2 379 | 1 305 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 316 | 1 308 | 1 483 | 1 779 | 705 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 738 | 863 | 989 | 1 114 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 578 | 445 | 494 | 665 | 705 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Andra långfristiga fordringar | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Omsättningstillgångar | 2 129 | 860 | 1 017 | 2 287 | 1 351 |
| Kortfristiga fordringar | 922 | 456 | 549 | 348 | 535 |
| Kundfordringar | 907 | 419 | 492 | 269 | 443 |
| Övriga fordringar | 0 | 35 | 50 | 60 | 36 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | 2 | 7 | 18 | 56 |
| Kassa och bank | 1 207 | 404 | 468 | 1 940 | 816 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 045 | 2 768 | 3 099 | 4 666 | 2 657 |
| Eget kapital | 2 132 | 1 729 | 1 890 | 1 810 | 1 488 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 082 | 1 679 | 1 840 | 1 760 | 1 438 |
| Balanserat resultat | 1 529 | 1 540 | 1 560 | 1 238 | 381 |
| Årets resultat | 554 | 139 | 280 | 522 | 1 057 |
| Obeskattade reserver | 775 | 575 | 875 | 775 | 575 |
| Periodiseringsfonder | 775 | 575 | 875 | 775 | 575 |
| Långfristiga skulder | 504 | 287 | 11 | 222 | 70 |
| Checkräkningskredit | 134 | 35 | 3 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 370 | 252 | 8 | 222 | 70 |
| Kortfristiga skulder | 634 | 177 | 324 | 1 859 | 524 |
| Förskott från kunder | – | 0 | 4 | 32 | 32 |
| Leverantörsskulder | 349 | 59 | 50 | 1 506 | 117 |
| Skatteskulder | 38 | −68 | 0 | 190 | 173 |
| Övriga skulder | 243 | 182 | 264 | 126 | 197 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 350 | 250 | 300 | 200 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 350 | 250 | 300 | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningens ökning under räkenskapsåret är en följd av en ökad efterfrågan och prisjustering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 600 | 600 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 311 | 4 135 | 4 020 | 4 072 | 3 962 | 3 474 |
| Årets inköp | 316 | 115 | – | 110 | 567 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 140 | – | 51 | – | 80 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 733 | 3 691 | 3 527 | 3 407 | 3 257 | 3 218 |
| Årets avskrivningar | 152 | 164 | 171 | 151 | 119 | – |
| Återförda avskrivningar | 110 | – | 51 | – | 80 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | −51 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 |
| Årets inköp | – | – | – | 1 125 |
| Ackumulerade avskrivningar | 387 | 261 | 136 | 10 |
| Årets avskrivningar | 125 | 125 | 125 | 10 |
Om bolaget
- Adress
- EDSVÄGEN 129, 461 91 TROLLHÄTTAN
- Registrerat
- 2017-12-27
- Bransch
- Drivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva trädfällning samt mark- och grundarbeten och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva mindfullness, personlig verksamhet och stresshantering.
Bankgironummer
- 5417-9882
- Hillengard´s Trädfällning AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Redovisningsvaluta i svenska kronor Företaget med säte i Västra Götalands län, Trollhättans kommun registrerades år 2017 och bedriver sedan 2019 trädfällning samt mark och grundarbeten.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.