Start › Gävleborgs län › Gävle
Mannes Care and Education AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 184 | 1 128 | 1 683 | 1 697 | 1 094 | 1 239 | 773 |
| Nettoomsättning | 184 | 1 016 | 1 561 | 1 697 | 1 094 | 1 239 | 773 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 112 | 122 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 252 | 852 | 1 129 | 847 | 796 | 737 | 493 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 89 | 82 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 141 | 109 | 118 | 109 | 125 | 163 | 188 |
| Personalkostnader | 86 | 629 | 929 | 739 | 671 | 573 | 306 |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 25 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −68 | 276 | 554 | 849 | 298 | 502 | 279 |
| Finansiella poster | 108 | −4 | 52 | 46 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 107 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | 53 | 46 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | 272 | 606 | 896 | 298 | 501 | 279 |
| Resultat före skatt | 40 | 272 | 606 | 896 | 298 | 501 | 279 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 63 | 125 | 185 | 61 | 107 | 61 |
| Årets resultat | 40 | 209 | 481 | 711 | 237 | 394 | 218 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 717 | 2 984 | 3 049 | 2 377 | 966 | 815 | 805 |
| Anläggningstillgångar | 1 788 | 1 813 | 1 713 | 860 | 0 | 39 | 91 |
| Materiella anläggningstillgångar | 75 | 100 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 75 | 100 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 713 | 1 713 | 1 713 | 860 | 0 | 39 | 91 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 713 | 1 713 | 1 713 | 860 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 39 | 91 |
| Omsättningstillgångar | 929 | 1 171 | 1 336 | 1 517 | 966 | 776 | 715 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 140 | 183 | 217 | 154 | 134 | 155 |
| Kundfordringar | – | 0 | 75 | 217 | 154 | 134 | 101 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 15 | 15 | 106 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 47 | 125 | 1 | – | 0 | 0 | 54 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 1 027 | 994 | 1 227 | 680 | 510 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 1 027 | 994 | 1 227 | 680 | 510 | 0 |
| Kassa och bank | 866 | 3 | 159 | 73 | 132 | 132 | 560 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 717 | 2 984 | 3 049 | 2 377 | 966 | 815 | 805 |
| Eget kapital | 1 481 | 1 712 | 1 752 | 1 372 | 911 | 749 | 702 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 431 | 1 662 | 1 702 | 1 322 | 861 | 699 | 652 |
| Balanserat resultat | 1 392 | 1 452 | 1 222 | 611 | 624 | 305 | 434 |
| Årets resultat | 40 | 209 | 481 | 711 | 237 | 394 | 218 |
| Kortfristiga skulder | 1 235 | 1 272 | 1 296 | 1 006 | 55 | 66 | 103 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 5 | 3 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 64 | 67 | −57 | −11 | 35 |
| Övriga skulder | 1 224 | 1 260 | 1 205 | 935 | 112 | 76 | 68 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 11 | 23 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 270 | 250 | 100 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 322 | 861 | 699 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga kundförluster och minskade intresse i omsorgstjänster
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av förbättrade villkor i uppdragsvatal och högre antal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 713 | 1 713 | 1 713 | 860 |
| Årets inköp | – | – | 853 | 860 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 125 | 125 |
| Årets inköp | – | 125 |
| Ackumulerade avskrivningar | 50 | 25 |
| Årets avskrivningar | 25 | 25 |
Om bolaget
- Adress
- HJORTSTIGEN 3, 806 42 GÄVLE
- Registrerat
- 2017-12-20
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet och uthyrning av personal inom vård och omsorg, samt idka med ovanstående förenlig verksamhet. Bolaget skall även tillhandahålla utbildningstjänster inom vård och omsorg.
Bankgironummer
- 135-4323
- Mannes Care and Education AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver ingen verksamhet för tillfället.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.