Start › Stockholms län › Norrtalje
Mikael Hammar Bygg AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 1 046 | 955 | 134 | 32 | 1 495 | 1 860 |
| Rörelsekostnader | 33 | 939 | 1 011 | 37 | 65 | 1 151 | 1 018 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 45 | 91 | 35 | 43 | 101 | 67 |
| Personalkostnader | 9 | 894 | 920 | 2 | 21 | 1 050 | 951 |
| Rörelseresultat | −33 | 107 | −56 | 97 | −32 | 344 | 843 |
| Finansiella poster | 3 | 8 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 9 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | 115 | −56 | 97 | −34 | 343 | 843 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 155 | −8 | 70 | −20 | 50 | 0 | −200 |
| Resultat före skatt | 124 | 107 | 14 | 77 | 16 | 343 | 643 |
| Skatt på årets resultat | 28 | 25 | 8 | 16 | 4 | 75 | 138 |
| Årets resultat | 96 | 82 | 6 | 61 | 12 | 267 | 504 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 301 | 601 | 603 | 788 | 922 | 1 668 | 1 641 |
| Anläggningstillgångar | – | 80 | 80 | 80 | 80 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | – | – |
| Omsättningstillgångar | – | 521 | 523 | 708 | 842 | 1 668 | 1 641 |
| Kortfristiga fordringar | – | 2 | 86 | – | – | 287 | 322 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 127 | 172 |
| Övriga fordringar | 43 | 2 | 1 | 23 | 43 | 159 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 85 | – | 0 | 1 | 150 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 301 | 601 | 603 | 788 | 922 | 1 668 | 1 641 |
| Eget kapital | 152 | 256 | 174 | 317 | 506 | 745 | 727 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 102 | 206 | 124 | 267 | 456 | 695 | 677 |
| Balanserat resultat | 206 | 124 | 117 | 206 | 445 | 427 | 173 |
| Årets resultat | 96 | 82 | 6 | 61 | 12 | 267 | 504 |
| Periodiseringsfonder | 103 | 258 | 250 | 320 | 300 | 350 | 350 |
| Kortfristiga skulder | 46 | 87 | 180 | 151 | 116 | 574 | 563 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 9 | – | 0 | 8 |
| Skatteskulder | 0 | 9 | 17 | 20 | 4 | 63 | 184 |
| Övriga skulder | 8 | 8 | 122 | 19 | 17 | 235 | 151 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 38 | 70 | 41 | 103 | 94 | 275 | 221 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 90 | – | – | 150 | 250 | 250 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 267 | 456 | 695 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 80 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SJÖHAGAVÄGEN 11, 761 73 NORRTÄLJE
- Registrerat
- 2017-12-18
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva bygg- och byggledning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5258-5148
- Mikael Hammar Bygg AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Norrtälje i Stockhols Län.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva bygg- och byggledning samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.