Start › Uppsala län › Uppsala
F Landgren Holding AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 11 | 6 | 12 | 24 | 25 | 21 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 6 | 12 | 24 | 25 | 21 | 21 |
| Rörelseresultat | −11 | −6 | −12 | −24 | −25 | −21 | −21 |
| Finansiella poster | 1 613 | 1 374 | 1 888 | 1 750 | 1 738 | 5 519 | 39 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 600 | 1 300 | 1 800 | 1 750 | 1 700 | 5 523 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 91 | 37 | 60 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 13 | 74 | 88 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 41 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 602 | 1 368 | 1 876 | 1 726 | 1 713 | 5 498 | 19 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 26 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | 0 | 26 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 602 | 1 368 | 1 876 | 1 726 | 1 713 | 5 524 | 19 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 14 | 11 | 0 | 3 | 0 | 3 |
| Årets resultat | 1 599 | 1 354 | 1 865 | 1 726 | 1 710 | 5 524 | 16 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 18 080 | 16 489 | 16 876 | 15 003 | 13 277 | 12 976 | 5 982 |
| Anläggningstillgångar | 6 428 | 2 428 | 428 | 2 416 | 666 | 428 | 428 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 428 | 2 428 | 428 | 2 416 | 666 | 428 | 428 |
| Andelar i koncernföretag | 428 | 428 | 428 | 428 | 428 | 428 | 428 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 0 | 1 988 | 238 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 6 000 | 2 000 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 652 | 14 061 | 16 448 | 12 587 | 12 611 | 12 548 | 5 554 |
| Kortfristiga fordringar | 7 229 | 7 308 | 7 308 | 7 219 | 4 643 | 4 552 | 3 066 |
| Fordringar hos koncernföretag | 7 219 | 7 307 | 7 307 | 7 219 | 4 643 | 4 552 | 3 066 |
| Övriga fordringar | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 2 500 | 2 500 | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 2 500 | 2 500 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 923 | 4 253 | 9 141 | 5 368 | 7 968 | 7 996 | 2 487 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 18 080 | 16 489 | 16 876 | 15 003 | 13 277 | 12 976 | 5 982 |
| Eget kapital | 17 573 | 16 214 | 15 110 | 13 445 | 11 906 | 10 461 | 5 147 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 17 523 | 16 164 | 15 060 | 13 395 | 11 856 | 10 411 | 5 097 |
| Balanserat resultat | 15 924 | 14 810 | 13 195 | 11 669 | 10 146 | 4 887 | 5 081 |
| Årets resultat | 1 599 | 1 354 | 1 865 | 1 726 | 1 710 | 5 524 | 16 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 1 368 | 2 512 | 832 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 1 444 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 1 368 | 1 068 | 832 |
| Kortfristiga skulder | 506 | 275 | 1 766 | 1 558 | 3 | 3 | 3 |
| Skatteskulder | 16 | 25 | 11 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Övriga skulder | 490 | 250 | 1 755 | 1 555 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 325 | 0 | 250 | 200 | 187 | 265 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 325 | – | 250 | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 11 856 | 10 411 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 428 | 428 | 428 | 428 | 428 | 428 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 000 | 2 000 | 0 |
| Årets inköp | 4 000 | 2 000 | 0 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 988 | 238 | 238 |
| Årets inköp | – | – | 1 750 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 988 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FALLSKÄRMSGATAN 1, 753 37 UPPSALA
- Registrerat
- 2017-12-18
Verksamhet enligt registret
Äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-26
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uppsala, registrerades år 2017 och bedriver sedan dess holdingverksamhet genom att äga och förvalta värdepapper. Företaget har anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR från redovisningsbyrån S-ekonomi AB som en del av kvalitetssäkringen av den finansiella informationen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.