Start › Hallands län › Varberg
CLERA AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 103 | 436 | 472 | 1 021 | 529 | 910 | 699 |
| Nettoomsättning | 103 | 358 | 472 | 1 019 | 525 | 909 | 699 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 78 | 0 | 2 | 4 | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 309 | 356 | 454 | 1 035 | 486 | 703 | 708 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 288 | 341 | 885 | 202 | 318 | 320 |
| Handelsvaror | 88 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 181 | 64 | 69 | 83 | 99 | 127 | 129 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 3 | 122 | 215 | 219 |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 4 | 44 | 64 | 64 | 43 | 40 |
| Rörelseresultat | −206 | 80 | 18 | −14 | 43 | 207 | −9 |
| Finansiella poster | −10 | 3 | 2 | −7 | −9 | −8 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | – | 0 | 7 | 9 | 8 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | −217 | 83 | 20 | −21 | 34 | 199 | −17 |
| Bokslutsdispositioner | 40 | −75 | −11 | 30 | 77 | −69 | 23 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 61 | −43 | 30 |
| Förändring av överavskrivningar | 40 | −75 | −11 | 30 | 16 | −26 | −7 |
| Resultat före skatt | −177 | 7 | 9 | 9 | 111 | 130 | 6 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 1 | 2 | 24 | 28 | 1 |
| Årets resultat | −177 | 6 | 7 | 7 | 87 | 102 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 625 | 784 | 396 | 697 | 654 | 662 | 556 |
| Anläggningstillgångar | 356 | 396 | 45 | 89 | 153 | 217 | 140 |
| Materiella anläggningstillgångar | 356 | 396 | 45 | 89 | 153 | 217 | 140 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 356 | 396 | 45 | 89 | 153 | 217 | 140 |
| Omsättningstillgångar | 269 | 388 | 351 | 608 | 501 | 445 | 416 |
| Varulager m.m. | 43 | 45 | 39 | 53 | 30 | 34 | 22 |
| Råvaror och förnödenheter | 43 | 45 | 39 | 53 | 30 | 34 | 22 |
| Kortfristiga fordringar | 135 | 160 | 173 | 336 | 191 | 194 | 81 |
| Kundfordringar | 28 | 3 | 19 | 0 | 65 | 83 | 7 |
| Övriga fordringar | 102 | 157 | 154 | 180 | 126 | 111 | 74 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | – | 0 | 155 | – | – | – |
| Kassa och bank | 91 | 182 | 139 | 219 | 281 | 217 | 313 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 625 | 784 | 396 | 697 | 654 | 662 | 556 |
| Eget kapital | 200 | 376 | 370 | 363 | 356 | 269 | 166 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 150 | 326 | 320 | 313 | 306 | 219 | 116 |
| Balanserat resultat | 326 | 320 | 313 | 306 | 219 | 116 | 112 |
| Årets resultat | −177 | 6 | 7 | 7 | 87 | 102 | 4 |
| Obeskattade reserver | 56 | 96 | 21 | 10 | 40 | 117 | 48 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 61 | 18 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 56 | 96 | 21 | 10 | 40 | 56 | 30 |
| Långfristiga skulder | 300 | 300 | 0 | 216 | 216 | 208 | 200 |
| Övriga skulder | 300 | 300 | 0 | 216 | 216 | 208 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 69 | 12 | 5 | 108 | 41 | 68 | 141 |
| Leverantörsskulder | 57 | 9 | 5 | 37 | 21 | 21 | 93 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 1 | 4 | 14 | 18 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 3 | 0 | 70 | 16 | 33 | 30 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 306 | 219 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättning Bolaget utför till stor del specialiserade uppdrag som spräckningsarbeten i branschen, denna typ av arbete varierar år från år beroende på efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättning Bolaget utför till stor del specialiserade uppdrag som spräckningsarbeten i branschen, denna typ av arbete varierar år från år beroende på efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättning Bolaget utför till stor del specialiserade uppdrag som spräckningsarbeten i branschen, denna typ av arbete varierar år från år beroende på kunderna.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättning Bolaget utför till stor del specialiserade uppdrag som spräckningsarbeten i branschen, denna typ av arbete varierar år från år beroende på kunderna.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättning Bolaget utför till stor del specialiserade uppdrag som spräckningsarbeten i branschen, denna typ av arbete varierar år från år beroende på kunderna. I övrigt är det för året en medveten nedgång av omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors samt företags beteende i samband med Covid-19 är det mycket svårt att kvantifiera hur den framtida påverkan för verksamheten ser ut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 600 | 320 | 320 | 320 | 320 | 200 | 200 |
| Årets inköp | – | 400 | – | – | – | 120 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 120 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 244 | 204 | 275 | 231 | 167 | 103 | 60 | 20 |
| Årets avskrivningar | 40 | 4 | 44 | 64 | 64 | 43 | 40 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 75 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KORSKULLEN, KLASTORPS BY 103, 432 91 VARBERG
- Registrerat
- 2017-12-12
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva markentreprenad samt erbjuda tjänster med mark-, bygg- och transportinriktning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 320-8931
- CLERA AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Varbergs kommun, Hallands län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten CLERA AB utför markentreprenad av olika slag såsom ex stenspräckningsarbeten. Bolaget erbjuder även övriga tjänster inom mark, bygg och transport. Företaget har sitt säte i Varbergs kommun, Hallands län .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.