P&C Driftbolag AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025-09 | 2025-04 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 700 | 6 170 | 5 672 | 5 496 | 1 001 | 1 411 | 843 | 1 |
| Nettoomsättning | 2 700 | 6 170 | 5 672 | 5 496 | 1 001 | 1 411 | 843 | 1 |
| Rörelsekostnader | 2 614 | 5 811 | 5 401 | 5 483 | 1 021 | 1 068 | 304 | 60 |
| Övriga externa kostnader | 1 120 | 1 856 | 1 440 | 799 | 243 | 322 | 65 | 8 |
| Personalkostnader | 1 492 | 3 948 | 3 956 | 4 683 | 778 | 745 | 239 | 52 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 7 | 5 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 86 | 359 | 272 | 14 | −20 | 344 | 539 | −59 |
| Finansiella poster | −26 | −80 | −127 | −9 | −1 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 26 | 80 | 129 | 9 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 60 | 279 | 144 | 5 | −20 | 344 | 539 | −59 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −72 | – | – | 0 | 100 | −100 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −72 | – | – | 0 | 100 | −100 | 0 |
| Resultat före skatt | 60 | 207 | 144 | 5 | −20 | 444 | 439 | −59 |
| Skatt på årets resultat | 17 | 44 | 30 | 2 | 0 | 121 | 68 | 0 |
| Årets resultat | 43 | 163 | 115 | 4 | −20 | 322 | 371 | −59 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025-09 | 2025-04 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 732 | 12 033 | 8 852 | 3 499 | 1 125 | 789 | 693 | 45 |
| Anläggningstillgångar | 20 | 23 | 30 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 | 23 | 30 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 20 | 23 | 30 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 711 | 12 010 | 8 822 | 3 499 | 1 125 | 789 | 693 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 5 672 | 11 919 | 8 787 | 3 440 | 816 | 77 | 217 | 1 |
| Kundfordringar | 0 | 8 000 | – | 0 | 375 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 5 548 | 2 126 | 6 679 | 1 134 | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 1 680 | 2 060 | 2 116 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 75 | 76 | 0 | 146 | 0 | 77 | 217 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 49 | 37 | 48 | 44 | 441 | – | – | – |
| Kassa och bank | 39 | 91 | 35 | 59 | 309 | 712 | 476 | 44 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 732 | 12 033 | 8 852 | 3 499 | 1 125 | 789 | 693 | 45 |
| Eget kapital | 273 | 230 | 167 | 52 | 49 | 561 | 416 | 45 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 83 | 180 | 117 | 2 | −1 | 511 | 366 | −5 |
| Balanserat resultat | 180 | 17 | 2 | −1 | 19 | 189 | −5 | 55 |
| Årets resultat | 43 | 163 | 115 | 4 | −20 | 322 | 371 | −59 |
| Obeskattade reserver | 72 | 72 | – | – | – | 0 | 100 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 72 | 72 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 387 | 11 732 | 8 686 | 3 446 | 1 077 | 227 | 177 | 0 |
| Leverantörsskulder | 98 | 101 | 86 | 92 | 9 | – | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 17 | 4 | 0 | 128 | 189 | 68 | 0 |
| Övriga skulder | 4 745 | 10 567 | 8 065 | 2 754 | 543 | 24 | 94 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 542 | 1 046 | 529 | 601 | 397 | 15 | 15 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025-09 | 2025-04 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 140 | 100 | – | – | 260 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 | −1 | 511 | 366 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025-09 | 2025-04 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 55 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade nettoomsättning under året beror i huvudsak på att räkenskapsåret varit förkortat till fem månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 35 | 35 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 35 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 12 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 3 | 7 | 5 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- JÄRNVÄGSGATAN 53, 216 16 LIMHAMN
- Registrerat
- 2017-12-11
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Restaurangverksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företaget har sitt säte i Skåne län, Malmö kommun.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-31
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget utför tjänster inom ledningsarbete och företagsadministration åt andra företag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 50 kB | Öppna |
| 2025 | 51 kB | Öppna |
| 2024 | 46 kB | Öppna |
| 2023 | 44 kB | Öppna |
| 2022 | 45 kB | Öppna |
| 2021 | 45 kB | Öppna |
| 2020 | 44 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
P&C Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till P&C Holding AB, Org.nr 559086-2347, säte Malmö, Skåne.