Start › Örebro län › Örebro
IT-Entreprenören i Örebro Län AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 962 | 1 055 | 1 056 | 991 | 474 | 360 | 1 056 |
| Nettoomsättning | 962 | 1 055 | 1 056 | 994 | 472 | 314 | 1 056 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | −3 | 3 | 46 | 0 |
| Rörelsekostnader | 914 | 712 | 754 | 653 | 389 | 395 | 703 |
| Övriga externa kostnader | 66 | 122 | 70 | 77 | 102 | 175 | 138 |
| Personalkostnader | 848 | 590 | 685 | 576 | 287 | 220 | 566 |
| Rörelseresultat | 47 | 343 | 301 | 338 | 86 | −34 | 353 |
| Finansiella poster | −4 | −4 | 0 | 0 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 4 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 43 | 339 | 301 | 337 | 85 | −35 | 352 |
| Bokslutsdispositioner | 88 | 37 | – | 0 | −21 | 28 | −88 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 88 | 37 | – | 0 | −21 | 28 | −88 |
| Resultat före skatt | 131 | 375 | 301 | 337 | 64 | −7 | 264 |
| Skatt på årets resultat | 30 | 80 | 64 | 70 | 14 | 0 | 57 |
| Årets resultat | 102 | 295 | 238 | 267 | 50 | −7 | 207 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 297 | 634 | 717 | 644 | 395 | 243 | 718 |
| Omsättningstillgångar | 297 | 634 | 717 | 644 | 395 | 243 | 718 |
| Kortfristiga fordringar | 131 | 299 | 263 | 271 | 303 | 6 | 191 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 86 | 297 | 262 | 271 | 274 | 0 | 145 |
| Övriga fordringar | 45 | 2 | 0 | 0 | 29 | 6 | 46 |
| Kassa och bank | 166 | 335 | 454 | 373 | 92 | 236 | 527 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 297 | 634 | 717 | 644 | 395 | 243 | 718 |
| Eget kapital | 152 | 346 | 288 | 317 | 155 | 104 | 311 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 102 | 296 | 238 | 267 | 105 | 54 | 261 |
| Balanserat resultat | 0 | 1 | 0 | 1 | 54 | 61 | 54 |
| Årets resultat | 102 | 295 | 238 | 267 | 50 | −7 | 207 |
| Obeskattade reserver | 21 | 109 | 146 | 146 | 146 | 125 | 153 |
| Periodiseringsfonder | 21 | 109 | 146 | 146 | 146 | 125 | 153 |
| Kortfristiga skulder | 124 | 179 | 283 | 181 | 95 | 14 | 254 |
| Skatteskulder | 0 | 58 | 127 | 87 | 14 | 13 | 102 |
| Övriga skulder | 88 | 80 | 133 | 71 | 53 | 1 | 86 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 37 | 40 | 23 | 23 | 29 | 0 | 66 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 296 | 237 | 267 | 104 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 267 | 105 | 54 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat då beläggningen i konsultverksamheten ökat jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten återupptagits efter covid-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av minskade uppdrag i samband med covid-19-pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- SOLGÅRDSVÄGEN 3, 703 75 ÖREBRO
- Registrerat
- 2017-12-11
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Verksamheten kommer att bedrivas i huvudsak med innovationer och utveckling av dessa. Även tillverkning av mjuk och hårdvara kommer att utföras.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet främst inom IT-branschen. Företaget har sitt säte i Örebro.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.