Start › Dalarnas län › Falun
Saleina AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 13 | 15 | 14 | 13 | 13 | 38 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 13 | 15 | 14 | 13 | 13 | 38 | 15 |
| Rörelseresultat | −13 | −15 | −14 | −13 | −13 | −38 | −15 |
| Finansiella poster | −43 | −348 | – | 0 | −2 163 | 0 | 9 771 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −43 | – | – | 0 | −2 163 | 0 | 9 771 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 123 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 472 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −56 | −363 | −14 | −13 | −2 176 | −38 | 9 755 |
| Resultat före skatt | −56 | −363 | −14 | −13 | −2 176 | −38 | 9 755 |
| Skatt på årets resultat | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −65 | −363 | −14 | −13 | −2 176 | −38 | 9 755 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 054 | 6 121 | 6 877 | 6 891 | 7 277 | 10 453 | 10 791 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 43 | 515 | 515 | 200 | 3 280 | 4 529 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 43 | 515 | 515 | 200 | 3 280 | 4 529 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 43 | 515 | 515 | 200 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 3 280 | 4 529 |
| Omsättningstillgångar | 4 054 | 6 077 | 6 362 | 6 376 | 7 077 | 7 173 | 6 263 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 4 052 | 6 077 | 6 362 | 6 376 | 7 077 | 7 173 | 6 263 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 054 | 6 121 | 6 877 | 6 891 | 7 277 | 10 453 | 10 791 |
| Eget kapital | 4 044 | 6 108 | 6 675 | 6 879 | 7 091 | 9 467 | 9 805 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 994 | 6 058 | 6 625 | 6 829 | 7 041 | 9 417 | 9 755 |
| Balanserat resultat | 4 058 | 6 421 | 6 639 | 6 841 | 9 217 | 9 455 | 0 |
| Årets resultat | −65 | −363 | −14 | −13 | −2 176 | −38 | 9 755 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 13 | 203 | 13 | 186 | 986 | 986 |
| Övriga skulder | – | 0 | 190 | 0 | 174 | 974 | 974 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 3 975 | 2 000 | 203 | 190 | 200 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | 6 625 | 6 829 | 7 041 | 9 417 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2017-12-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 280 | 3 280 | 4 529 | 4 529 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 515 | 515 | 515 | 515 | 515 | 200 | 200 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | – | 315 | – | 200 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 515 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 472 | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 472 | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2017-12-04
Verksamhet enligt registret
Investeringar inom optioner samt konsultverksamhet inom marknadsföring.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Bolaget har sitt säte i Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-05-16
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.