Start › Stockholms län › Stockholm
IDD Ställningar AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 573 | 1 761 | 1 394 | 455 |
| Nettoomsättning | 2 541 | 1 547 | 1 125 | 455 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 214 | 269 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 019 | 1 757 | 1 078 | 557 |
| Handelsvaror | 260 | 332 | 167 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 660 | 617 | 198 | 311 |
| Personalkostnader | 750 | 716 | 647 | 186 |
| Av- och nedskrivningar | 350 | 92 | 66 | 50 |
| Rörelseresultat | 554 | 4 | 316 | −102 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 554 | 4 | 316 | −102 |
| Bokslutsdispositioner | −154 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −154 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 400 | 4 | 316 | −102 |
| Skatt på årets resultat | 96 | 2 | 48 | 0 |
| Årets resultat | 304 | 2 | 268 | −102 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 301 | 493 | 649 | 311 |
| Anläggningstillgångar | 1 158 | 198 | 161 | 145 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 158 | 198 | 161 | 145 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 158 | 198 | 161 | 145 |
| Omsättningstillgångar | 143 | 295 | 489 | 166 |
| Kortfristiga fordringar | 143 | 234 | 363 | 130 |
| Kundfordringar | 142 | 137 | 312 | 113 |
| Övriga fordringar | 0 | 62 | 20 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 35 | 32 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 61 | 125 | 36 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 301 | 493 | 649 | 311 |
| Eget kapital | 589 | 284 | 282 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 539 | 234 | 232 | 0 |
| Balanserat resultat | 234 | 232 | −36 | 102 |
| Årets resultat | 304 | 2 | 268 | −102 |
| Obeskattade reserver | 154 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 154 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 559 | 209 | 367 | 261 |
| Leverantörsskulder | 25 | 54 | 31 | 0 |
| Skatteskulder | 46 | 16 | 50 | 0 |
| Övriga skulder | 397 | 83 | 207 | 256 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 91 | 57 | 79 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 234 | 232 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 36 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 771 | 462 | 332 | 250 | 250 |
| Årets inköp | 1 309 | 130 | 82 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 613 | 263 | 171 | 105 | 55 |
| Årets avskrivningar | 350 | 92 | 66 | 50 | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDVÄGEN 7 A, 114 56 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-11-28
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremål för bolaget är att bedriva ställningsmontering, byggarbeten, städning på byggarbetsplatser och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Södertälje
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-05-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom ställningsmontering, byggarbeten, städning på byggarbetsplatser samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Södertälje .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.