Start › Gävleborgs län › Gävle
Generation 1 i Gävle AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 972 | 1 491 | 1 014 | 0 |
| Nettoomsättning | 8 972 | 1 206 | 54 | 0 |
| Rörelsekostnader | 7 746 | 1 113 | 95 | 5 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 320 | 571 | 43 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 262 | 542 | 51 | 5 |
| Personalkostnader | 81 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 83 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 226 | 377 | 919 | −5 |
| Finansiella poster | −270 | −41 | −817 | −13 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | −816 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 270 | 41 | 1 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 956 | 337 | 102 | −17 |
| Resultat före skatt | 956 | 337 | 102 | −17 |
| Skatt på årets resultat | 197 | 69 | 18 | 0 |
| Årets resultat | 759 | 267 | 84 | −17 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 964 | 3 381 | 1 733 | 1 977 |
| Anläggningstillgångar | 1 714 | 1 513 | 749 | 1 977 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 714 | 1 513 | – | – |
| Byggnader och mark | 1 273 | 1 299 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 441 | 214 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 749 | 1 977 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 509 | 1 725 |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 0 | 240 | 252 |
| Omsättningstillgångar | 3 249 | 1 868 | 984 | 0 |
| Varulager m.m. | 2 939 | 1 573 | 960 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 1 694 | 328 | – | – |
| Pågående arbeten för annans räkning | 1 245 | 1 245 | 960 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 265 | 108 | 11 | 0 |
| Kundfordringar | 169 | 12 | 10 | 0 |
| Övriga fordringar | 96 | 96 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 46 | 188 | 13 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 964 | 3 381 | 1 733 | 1 977 |
| Eget kapital | 2 669 | 1 910 | 1 642 | 1 558 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 619 | 1 860 | 1 592 | 1 508 |
| Balanserat resultat | 1 860 | 1 592 | 1 508 | 1 526 |
| Årets resultat | 759 | 267 | 84 | −17 |
| Långfristiga skulder | 1 316 | 1 141 | 58 | 406 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 117 | 477 | – | – |
| Övriga skulder | 199 | 664 | 58 | 406 |
| Kortfristiga skulder | 979 | 331 | 33 | 13 |
| Leverantörsskulder | 682 | 244 | 15 | 0 |
| Skatteskulder | 265 | 88 | 18 | 0 |
| Övriga skulder | 29 | 0 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | 0 | 0 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 1 860 | 1 592 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten startade under September 2021. Bolaget har sedan succesivt byggt på med fler leverantörer och ett utökat sortiment. Därav den stora omsättnings samt vinst ökningen. Bolaget fortsätter även under 2023 med ytterligare utökning av sortiment samt leverantörer.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Ytterligare nya leverantörer har tagits in och omsättning samt vinst fortsätter att öka under 2023
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den huvudsakliga verksamheten i Webbshopen startade under senhösten 2021
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har uppstartats och därmed denna omsättning
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 509 | 1 725 |
| Försäljningar och utrangeringar | 509 | 1 216 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 273 | 1 299 |
| Årets inköp | – | 1 299 |
| Försäljningar och utrangeringar | 26 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 441 | 214 |
| Årets inköp | 227 | 214 |
Om bolaget
- Adress
- Centralvägen 3, 806 27 GÄVLE
- Registrerat
- 2017-11-28
Verksamhet enligt registret
E-Handel inom hälsokost för människor samt djur.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-02-13
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver försäljning via sin webbshop Greatdeal.nu Verksamheten startade i September 2021 Bolagets säte är i Gävle
Väsentliga händelser
Flera nya leverantörer har tagits in under året som också speglar den starka omsättningsökningen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.