Start › Dalarnas län › Falun
Improq AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 889 | 1 814 | 1 863 | 1 886 | 1 644 | 1 604 | 1 436 | 1 299 | 305 |
| Nettoomsättning | 1 888 | 1 814 | 1 863 | 1 796 | 1 644 | 1 603 | 1 436 | 1 299 | 305 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | 0 | 90 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 414 | 1 334 | 1 279 | 1 228 | 1 036 | 993 | 879 | 815 | 91 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 286 | 300 | 258 | 261 | 202 | 193 | 191 | 104 | 17 |
| Personalkostnader | 1 127 | 1 034 | 1 021 | 965 | 833 | 801 | 688 | 711 | 72 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 475 | 481 | 585 | 658 | 608 | 610 | 557 | 484 | 214 |
| Finansiella poster | 1 | 4 | 5 | 0 | −1 | – | −1 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 5 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 476 | 485 | 589 | 658 | 607 | 609 | 556 | 484 | 214 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | −30 | −110 | −160 | −150 | −150 | −130 | −120 | −50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −20 | −30 | −110 | −160 | −150 | −150 | −130 | −120 | −50 |
| Resultat före skatt | 456 | 455 | 479 | 498 | 457 | 459 | 426 | 364 | 164 |
| Skatt på årets resultat | 100 | 99 | 103 | 105 | 95 | 99 | 92 | 80 | 36 |
| Årets resultat | 356 | 356 | 376 | 393 | 362 | 360 | 334 | 284 | 128 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 938 | 1 875 | 1 909 | 1 712 | 1 411 | 1 248 | 1 041 | 765 | 344 |
| Anläggningstillgångar | 1 160 | 920 | 680 | 440 | 200 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 160 | 920 | 680 | 440 | 200 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 160 | 920 | 680 | 440 | 200 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 778 | 955 | 1 229 | 1 272 | 1 211 | 1 248 | 1 041 | 765 | 344 |
| Kortfristiga fordringar | 435 | 376 | 481 | 556 | 376 | 198 | 335 | 275 | 241 |
| Kundfordringar | 404 | 339 | 396 | 408 | 376 | 198 | 335 | 275 | 241 |
| Övriga fordringar | 23 | 0 | 0 | 22 | 0 | 0 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 37 | 84 | 127 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 343 | 579 | 748 | 716 | 836 | 1 049 | 706 | 490 | 103 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 938 | 1 875 | 1 909 | 1 712 | 1 411 | 1 248 | 1 041 | 765 | 344 |
| Eget kapital | 824 | 818 | 822 | 746 | 653 | 581 | 466 | 381 | 178 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 774 | 768 | 772 | 696 | 603 | 531 | 416 | 331 | 128 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 418 | 412 | 396 | −59 | 171 | 171 | 81 | 48 | 0 |
| Årets resultat | 356 | 356 | 376 | 755 | 432 | 360 | 334 | 284 | 128 |
| Obeskattade reserver | 920 | 900 | 870 | 760 | 600 | 450 | 300 | 170 | 50 |
| Periodiseringsfonder | 920 | 900 | 870 | 760 | 600 | 450 | 300 | 170 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 194 | 157 | 217 | 206 | 159 | 217 | 275 | 214 | 117 |
| Leverantörsskulder | 19 | 25 | 28 | 33 | 15 | 11 | 11 | 11 | 7 |
| Skatteskulder | 0 | 7 | 32 | 21 | 14 | 81 | 157 | 130 | 39 |
| Övriga skulder | 175 | 125 | 156 | 152 | 130 | 125 | 107 | 73 | 70 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 350 | 350 | 360 | 300 | 300 | 290 | 245 | 250 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 603 | 531 | 416 | 331 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 160 | 920 | 680 | 440 | 200 |
| Årets inköp | 240 | 240 | 240 | 240 | 200 |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTRA STRÖMVÄGEN 5, 791 46 FALUN
- Registrerat
- 2017-11-28
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget kommer att erbjuda konsulttjänster inom ledarskap, verksamhetsutveckling och kvalitetssäkring. Tjänsterna ligger i gränslandet mellan godtycklig verksamhet och dess IT-stöd och syftar till att tillsammans med denna verksamhet dels analysera behovet av systemstöd, dels stödja vid upphandling, utveckling och implementation av utkomsten av sådana analyser. Företaget kommer även att erbjuda tjänster som musiker och arrangör för uppdrag inom musikområdet.
Bankgironummer
- 5240-8234
- Improq AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT. Företaget har sitt säte i Falun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.