Start › Stockholms län › Årsta
Taim Taxi Express AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 717 | 1 010 | 476 | 590 | 255 |
| Nettoomsättning | 519 | 897 | 399 | 590 | 255 |
| Övriga rörelseintäkter | 198 | 112 | 77 | – | – |
| Rörelsekostnader | 766 | 940 | 562 | 282 | 240 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 378 | 494 | 211 | 212 | 188 |
| Personalkostnader | 321 | 360 | 251 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 86 | 98 | 70 | 52 |
| Rörelseresultat | −49 | 69 | −86 | 307 | 15 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | −2 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 2 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −49 | 67 | −88 | 305 | 15 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 75 | −75 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 75 | −75 | 0 |
| Resultat före skatt | −49 | 67 | −13 | 230 | 15 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 16 | 0 | 53 | 3 |
| Årets resultat | −49 | 51 | −13 | 177 | 11 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 265 | 324 | 384 | 511 | 142 |
| Anläggningstillgångar | 250 | 182 | 201 | 363 | 136 |
| Materiella anläggningstillgångar | 250 | 182 | 201 | 363 | 136 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 250 | 182 | 201 | 363 | 136 |
| Omsättningstillgångar | 15 | 143 | 182 | 148 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | −130 | 33 | −23 | −7 | −21 |
| Kundfordringar | −188 | −8 | −29 | −7 | −24 |
| Övriga fordringar | 58 | 42 | 6 | 0 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 145 | 109 | 205 | 155 | 27 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 265 | 324 | 384 | 511 | 142 |
| Eget kapital | 227 | 276 | 225 | 239 | 61 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 177 | 226 | 175 | 189 | 11 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 226 | 175 | 189 | 11 | 0 |
| Årets resultat | −49 | 51 | −13 | 177 | 11 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 75 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 75 | 0 |
| Långfristiga skulder | 15 | 19 | 77 | 123 | −3 |
| Skulder till kreditinstitut | 15 | 19 | 77 | 123 | −3 |
| Kortfristiga skulder | 23 | 29 | 81 | 75 | 83 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 20 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 50 | 54 | 1 |
| Övriga skulder | 4 | 25 | 1 | 21 | 82 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 19 | 4 | 10 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 177 | 226 | 175 | 189 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-11-30 | 2019-11-30 | 2018-11-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 422 | 485 | 485 |
| Årets inköp | – | 297 | 188 |
| Försäljningar och utrangeringar | 63 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 221 | 122 | 52 |
| Årets avskrivningar | 98 | 70 | 52 |
Om bolaget
- Adress
- sandfjärdsgatan 124, 120 56 ÅRSTA
- Registrerat
- 2017-11-24
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning av guld, diamant, smycken, silver, klockor och accessoarer. Samt Taxibolag.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-01-11
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva försäljning av guld, diamant, smycken, silver, klockor och accessoarer. Samt Taxibolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.