Prekali Holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 895 | 2 740 | 660 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 1 895 | 2 740 | 660 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 642 | 2 523 | 605 | 2 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 238 | 928 | 605 | 2 | 4 |
| Personalkostnader | 1 404 | 1 594 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 253 | 218 | 55 | −2 | −4 |
| Finansiella poster | 2 463 | 1 461 | 3 318 | 264 | 2 954 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 460 | 1 385 | 3 300 | 466 | 3 100 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 1 001 | 156 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 14 | 18 | 81 | 60 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 94 | 0 | 283 | 206 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 716 | 1 678 | 3 373 | 263 | 2 951 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 250 | 200 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 250 | 200 |
| Resultat före skatt | 2 716 | 1 678 | 3 373 | 513 | 3 151 |
| Skatt på årets resultat | 260 | 62 | 15 | 10 | 10 |
| Årets resultat | 2 456 | 1 616 | 3 358 | 503 | 3 140 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 386 | 7 080 | 6 983 | 8 913 | 10 986 |
| Anläggningstillgångar | 6 597 | 5 065 | 5 639 | 7 819 | 7 417 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 597 | 5 065 | 5 639 | 7 819 | 7 417 |
| Andelar i koncernföretag | 2 946 | 2 946 | 2 946 | 2 946 | 3 663 |
| Andelar i intresseföretag | 2 660 | 824 | 534 | 334 | 84 |
| Andra långfristiga fordringar | 991 | 1 295 | 2 159 | 4 539 | 3 670 |
| Omsättningstillgångar | 789 | 2 015 | 1 344 | 1 094 | 3 569 |
| Kortfristiga fordringar | 660 | 1 494 | 1 338 | 495 | 1 428 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 652 |
| Övriga fordringar | 660 | 1 494 | 1 338 | 495 | 776 |
| Kassa och bank | 129 | 521 | 6 | 599 | 2 140 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 386 | 7 080 | 6 983 | 8 913 | 10 986 |
| Eget kapital | 4 724 | 4 918 | 6 302 | 6 445 | 5 942 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 674 | 4 868 | 6 252 | 6 395 | 5 892 |
| Balanserat resultat | 2 218 | 3 252 | 2 895 | 5 892 | 2 751 |
| Årets resultat | 2 456 | 1 616 | 3 358 | 503 | 3 140 |
| Långfristiga skulder | 1 749 | 1 808 | 362 | 0 | 4 608 |
| Övriga skulder | 1 749 | 1 808 | 362 | 0 | 4 608 |
| Kortfristiga skulder | 913 | 354 | 319 | 2 468 | 436 |
| Skulder till koncernföretag | 494 | 31 | 284 | 2 459 | 423 |
| Skatteskulder | 299 | 91 | 18 | 10 | 13 |
| Övriga skulder | 120 | 232 | 18 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 000 | 2 650 | 3 000 | 3 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Utdelningen skall betalas till aktieägarna senast den 23 februari 2024 .
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Utdelningen skall betalas till aktieägarna senast den 16 februari 2023 .
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 660 | 824 | 534 | 334 | 84 | 84 |
| Årets inköp | – | – | 100 | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 946 | 2 946 | 2 946 | 2 946 | 3 663 | 3 121 |
| Årets inköp | – | 0 | – | – | 593 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 718 | 50 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 991 | 1 295 | 2 159 | 4 539 | 3 897 | 2 106 |
| Årets inköp | – | – | – | 642 | 1 791 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 304 | 864 | 2 380 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- AGNESFRIDSVÄGEN 184, 213 75 MALMÖ
- Registrerat
- 2017-11-24
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att vara holdingbolag, äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva administrativa och ledningstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget grundades år 2017 och bedriver administrativa- och ledningstjänster, holdingverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har haft mindre antal personal varav en sänkning av omsättningen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.