Start › Västra Götalands län › Göteborg
DNB Bygg & Fastighetsservice AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 815 | 5 909 | 4 441 |
| Nettoomsättning | 5 513 | 5 482 | 3 893 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | 41 |
| Övriga rörelseintäkter | 302 | 427 | 507 |
| Rörelsekostnader | 6 100 | 5 825 | 3 906 |
| Handelsvaror | 1 959 | 870 | 381 |
| Övriga externa kostnader | 870 | 1 270 | 484 |
| Personalkostnader | 3 238 | 3 661 | 3 037 |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 24 | 5 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −285 | 84 | 534 |
| Finansiella poster | −6 | −1 | −1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −291 | 83 | 533 |
| Bokslutsdispositioner | 120 | 24 | −144 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 120 | 0 | −120 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 24 | −24 |
| Resultat före skatt | −171 | 107 | 389 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 26 | 87 |
| Årets resultat | −171 | 81 | 302 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 603 | 1 527 | 1 181 |
| Anläggningstillgångar | 125 | 94 | 82 |
| Materiella anläggningstillgångar | 125 | 94 | 82 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 125 | 94 | 82 |
| Omsättningstillgångar | 1 478 | 1 434 | 1 098 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 41 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | 0 | 41 |
| Kortfristiga fordringar | 1 259 | 1 069 | 510 |
| Kundfordringar | 898 | 354 | 353 |
| Övriga fordringar | 19 | 0 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 342 | 716 | 150 |
| Kassa och bank | 219 | 364 | 547 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 603 | 1 527 | 1 181 |
| Eget kapital | 262 | 433 | 352 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 212 | 383 | 302 |
| Balanserat resultat | 383 | 302 | 0 |
| Årets resultat | −171 | 81 | 302 |
| Obeskattade reserver | 0 | 120 | 144 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 120 | 120 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 24 |
| Kortfristiga skulder | 1 341 | 974 | 684 |
| Skulder till kreditinstitut | 20 | 4 | 0 |
| Förskott från kunder | 47 | – | – |
| Leverantörsskulder | 210 | 116 | 73 |
| Skatteskulder | −7 | 136 | 93 |
| Övriga skulder | 829 | 377 | 134 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 241 | 340 | 385 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 212 | 383 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ (i undantagsfall positiv) påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet påverkar bolagets framtida utveckling och den finansiella rapporteringen framåt. Bolaget har haft projekt av väsentlig storlek som pausats tillsvidare, men volymminskningen har varit kortvarigt pga. att det kommit andra projekt som vuxit i storlek och som snabbt skapat en återhämtning. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-11-23 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 187 | 123 | 88 | 0 |
| Årets inköp | 64 | 35 | 88 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 62 | 29 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 33 | 24 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- Dimvädersgatan 79, 418 37 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2017-11-24
Verksamhet enligt registret
Aktiebolag ska bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom byggsektorn. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Coronapandemin slog till med full kraft under räkenskapsåret och försäljningen av företagets tjänster stannade upp. Den planerade vinsten uteblev då flera projekt uteblivit eller pausats tillsvidare.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.