Start › OKÄND
SWENEC AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 19 143 | 17 882 | 13 842 | 12 132 | 12 723 | 2 141 |
| Nettoomsättning | 18 966 | 17 661 | 13 829 | 12 072 | 12 645 | 2 141 |
| Övriga rörelseintäkter | 177 | 221 | 13 | 60 | 78 | 0 |
| Rörelsekostnader | 19 601 | 17 473 | 13 561 | 12 017 | 12 606 | 2 105 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 371 | 11 875 | 11 366 | 10 509 | 10 801 | 1 750 |
| Övriga externa kostnader | 1 915 | 973 | 553 | 771 | 1 475 | 215 |
| Personalkostnader | 8 302 | 4 579 | 1 623 | 700 | 260 | 139 |
| Övriga rörelsekostnader | 13 | 46 | 19 | 36 | 70 | 0 |
| Rörelseresultat | −458 | 410 | 281 | 115 | 118 | 37 |
| Finansiella poster | −6 | 0 | −16 | −13 | −10 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | −2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 0 | 16 | 13 | 8 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −464 | 409 | 265 | 102 | 108 | 37 |
| Bokslutsdispositioner | 67 | 0 | −67 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 67 | 0 | −67 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −397 | 409 | 198 | 102 | 108 | 37 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 85 | 41 | 22 | 24 | 9 |
| Årets resultat | −397 | 325 | 157 | 80 | 84 | 28 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 335 | 3 713 | 1 796 | 2 817 | 2 091 | 217 |
| Anläggningstillgångar | 22 | 0 | 29 | 97 | 119 | 35 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 22 | 0 | 29 | 97 | 119 | 35 |
| Andra långfristiga fordringar | 22 | 0 | 29 | 97 | 119 | 35 |
| Omsättningstillgångar | 2 313 | 3 713 | 1 767 | 2 720 | 1 972 | 182 |
| Kortfristiga fordringar | 2 137 | 3 137 | 1 054 | 2 599 | 1 444 | 140 |
| Kundfordringar | 1 584 | 3 103 | 1 025 | 2 588 | 1 405 | 177 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 0 | −37 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 470 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 83 | 35 | 28 | 11 | 39 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 2 | – | – | – |
| Kassa och bank | 176 | 575 | 714 | 121 | 528 | 42 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 335 | 3 713 | 1 796 | 2 817 | 2 091 | 217 |
| Eget kapital | 226 | 624 | 299 | 142 | 162 | 78 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 176 | 574 | 249 | 92 | 112 | 28 |
| Balanserat resultat | 574 | 249 | 92 | 12 | 28 | 0 |
| Årets resultat | −397 | 325 | 157 | 80 | 84 | 28 |
| Obeskattade reserver | 0 | 67 | 67 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 67 | 67 | – | – | – |
| Avsättningar | 19 | 19 | 19 | 19 | – | – |
| Långfristiga skulder | 35 | 13 | 0 | 57 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 35 | 13 | 0 | 57 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 054 | 2 991 | 1 412 | 2 599 | 1 930 | 139 |
| Förskott från kunder | 0 | 0 | 32 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 041 | 1 938 | 1 022 | 1 621 | 1 779 | 149 |
| Skatteskulder | 38 | 80 | 38 | 35 | 24 | 0 |
| Övriga skulder | 976 | 906 | 294 | 741 | 0 | −9 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | 0 | 0 | 100 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 249 | 92 | 112 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Bolaget har vid flertal gånger under räkenskaspåret inte betalat avdragen skatt och sociala avgifter i tid. Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för SWENEC AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av SWENEC ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till SWENEC AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för SWENEC AB för år 2021. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av SWENEC ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till SWENEC AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
De nya projekten med 2 olika företag har kommit igång och har givit en bra ökning av omsättningen .
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 | 0 | 29 | 97 | 119 | 35 |
| Årets inköp | 22 | 0 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 29 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Okänd adress, 000 00 OKÄND
- Registrerat
- 2017-11-23
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg- och ställningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska handla med personbilar samt bussar.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-04-20
- Senaste annonsen
- 2022-05-25
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2024-09-10)
- Årsstämma
- 2024-09-10
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver byggverksamhet. Detta är bolagets sjätte verksamhetsår. Företagets namn och styrelsen ändrades den 8 maj 2018. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm. Början av 2024 var svår för företaget – det fanns inget arbete i Sverige och betalningssvårigheter uppstod. Verktygsstölden i november och Trygg-Hansas längre skadehanteringsprocedur än väntat påverkade också. Skadeersättningen lovades betalats ut senast i augusti 2024. Från april ser framtiden ljusare ut och i augusti 2024 startade vi ett nytt projekt. Vi sysselsätter ca 10 man och under 2024 hoppas vi kunna omsätta ca 7-8 miljoner kronor. Bolaget har fortfarande allvarliga likviditetsproblem och skulder hos Kronofogden men trots svårigheter har vi för närvarande arbete och har avsikten att bli skuldfria under 2024 och fortsätta vår verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.