Start › Uppsala län › Uppsala
ENITEK AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 364 | 4 025 | 3 912 | 3 525 | 2 111 | 1 785 | 1 126 |
| Nettoomsättning | 4 364 | 4 025 | 3 912 | 3 525 | 2 111 | 1 785 | 1 126 |
| Rörelsekostnader | 3 086 | 3 077 | 2 733 | 2 553 | 1 507 | 1 622 | 611 |
| Handelsvaror | 9 | 4 | 0 | 61 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 717 | 833 | 588 | 536 | 474 | 537 | 176 |
| Personalkostnader | 2 361 | 2 235 | 2 139 | 1 951 | 1 025 | 1 079 | 435 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 278 | 948 | 1 179 | 972 | 604 | 163 | 515 |
| Finansiella poster | −97 | −532 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 1 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 98 | 532 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 181 | 416 | 1 179 | 972 | 603 | 163 | 515 |
| Resultat före skatt | 1 181 | 416 | 1 179 | 972 | 603 | 163 | 515 |
| Skatt på årets resultat | 277 | 205 | 250 | 213 | 136 | 40 | 114 |
| Årets resultat | 904 | 211 | 930 | 758 | 467 | 123 | 400 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 049 | 1 873 | 2 456 | 1 897 | 1 111 | 781 | 800 |
| Anläggningstillgångar | 827 | 585 | 953 | 768 | 438 | 112 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 11 | 17 | 22 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 6 | 11 | 17 | 22 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 827 | 585 | 948 | 756 | 421 | 90 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 98 | 570 | 499 | 406 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 827 | 487 | 378 | 258 | 15 | 90 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 223 | 1 288 | 1 502 | 1 130 | 673 | 669 | 800 |
| Kortfristiga fordringar | 539 | 648 | 986 | 572 | 499 | 535 | 455 |
| Kundfordringar | 235 | 258 | 532 | 469 | 457 | 339 | 304 |
| Övriga fordringar | 198 | 210 | 219 | 70 | 21 | 132 | 66 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 106 | 179 | 235 | 34 | 21 | 65 | 85 |
| Kassa och bank | 684 | 641 | 516 | 557 | 174 | 134 | 345 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 049 | 1 873 | 2 456 | 1 897 | 1 111 | 781 | 800 |
| Eget kapital | 1 544 | 1 241 | 1 620 | 1 090 | 632 | 404 | 450 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 494 | 1 191 | 1 570 | 1 040 | 582 | 354 | 400 |
| Balanserat resultat | 591 | 980 | 640 | 282 | 114 | 231 | 0 |
| Årets resultat | 904 | 211 | 930 | 758 | 467 | 123 | 400 |
| Kortfristiga skulder | 505 | 632 | 836 | 807 | 479 | 377 | 350 |
| Leverantörsskulder | 61 | 63 | 58 | 44 | 43 | 31 | 45 |
| Skatteskulder | 0 | 132 | 351 | 216 | 108 | 179 | 110 |
| Övriga skulder | 348 | 353 | 308 | 312 | 220 | 150 | 170 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 96 | 84 | 119 | 236 | 109 | 18 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 650 | 600 | 590 | 400 | 300 | 240 | – |
| Medel att disponera | – | – | 1 570 | 1 040 | 582 | 354 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% bolaget har expanderat och anställt en till.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. bolaget startades upp 20171123.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 827 | 487 | 378 | 258 | 208 | 41 | 67 |
| Årets inköp | 340 | 120 | 120 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 38 | 570 | 499 | 199 | 90 |
| Årets inköp | – | – | 71 | 300 | 316 | 90 |
| Omklassificeringar | −38 | −532 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 28 | – |
| Årets avskrivningar | – | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- MOROTSGATAN 1, 754 47 UPPSALA
- Registrerat
- 2017-11-23
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom projektledning, data och försäljning av säkerhetssystem samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5239-1703
- ENITEK AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-11-25
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom projektering, data och försäljning av säkerhetssystem. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.