Start › Hallands län › Halmstad
Trönninge 6:24 AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 284 | 279 | 293 | 249 | 238 | 57 |
| Nettoomsättning | 284 | 279 | 293 | 249 | 238 | 57 |
| Rörelsekostnader | 147 | 130 | 127 | 181 | 191 | 79 |
| Övriga externa kostnader | 101 | 83 | 81 | 135 | 145 | 67 |
| Av- och nedskrivningar | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 12 |
| Rörelseresultat | 137 | 149 | 166 | 69 | 46 | −21 |
| Finansiella poster | −104 | −129 | −141 | −71 | −39 | −15 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 104 | 129 | 141 | 71 | 39 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 33 | 20 | 25 | −2 | 7 | −37 |
| Resultat före skatt | 33 | 20 | 25 | −2 | 7 | −37 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 3 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 26 | 17 | 25 | −2 | 7 | −37 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 030 | 3 039 | 3 078 | 3 066 | 3 107 | 3 144 |
| Anläggningstillgångar | 2 797 | 2 843 | 2 889 | 2 936 | 2 982 | 3 028 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 797 | 2 843 | 2 889 | 2 936 | 2 982 | 3 028 |
| Byggnader och mark | 2 797 | 2 843 | 2 889 | 2 936 | 2 982 | 3 028 |
| Omsättningstillgångar | 233 | 195 | 188 | 130 | 126 | 116 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 0 | 21 | 8 | 8 | 8 |
| Övriga fordringar | 6 | – | 13 | 8 | 8 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Kassa och bank | 228 | 195 | 167 | 122 | 117 | 108 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 030 | 3 039 | 3 078 | 3 066 | 3 107 | 3 144 |
| Eget kapital | 207 | 180 | 163 | 138 | 141 | 33 |
| Bundet eget kapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 50 |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 50 |
| Fritt eget kapital | 57 | 30 | 13 | −12 | −9 | −17 |
| Balanserat resultat | 30 | 13 | −12 | −9 | −17 | 20 |
| Årets resultat | 26 | 17 | 25 | −2 | 7 | −37 |
| Långfristiga skulder | 2 734 | 2 836 | 2 878 | 2 887 | 2 931 | 3 081 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 894 | 1 999 | 2 043 | 2 087 | 2 131 | 2 175 |
| Övriga skulder | 840 | 837 | 835 | 800 | 800 | 906 |
| Kortfristiga skulder | 90 | 22 | 37 | 41 | 36 | 30 |
| Skulder till kreditinstitut | 61 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | −12 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 3 | 13 | 12 | 10 | 5 |
| Övriga skulder | 0 | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 31 | 24 | 29 | 26 | 25 |
| Ställda säkerheter | – | 2 186 | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | – | 2 186 | – | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | – | 100 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −9 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 040 | 3 040 | 3 040 | 3 040 | 3 040 | 3 040 | 3 040 |
| Ackumulerade avskrivningar | 243 | 197 | 150 | 104 | 58 | 12 | – |
| Årets avskrivningar | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 12 | – |
Om bolaget
- Adress
- SANDÅSVÄGEN 24, 302 28 HALMSTAD
- Registrerat
- 2017-11-14
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska i huvudsak arbeta med köp av fastigheter och förvaltning av fastigheter. Bolaget arbetar även med bemanningsuppdrag, handel av gods och värdepapper samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5237-4477
- Praetoria AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-20
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom köp, ägande och förvaltning av fastigheter. Därutöver kan bolaget utföra bemanningsuppdrag samt bedriva handel med varor och värdepapper. Företaget har sitt säte i Halmstad
Väsentliga händelser
Verksamheten har bedrivits i oförändrad omfattning utan större investeringar eller förändringar. Omsättning och resultat har varit stabila jämfört med föregående år.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.