Start › Stockholms län › Stockholm
Quimbo AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 489 | 2 634 | 2 824 | 2 724 | 2 107 | 2 308 | 1 921 | 1 831 |
| Nettoomsättning | 2 489 | 2 403 | 2 824 | 2 724 | 2 107 | 2 177 | 1 921 | 1 831 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 232 | – | – | 0 | 130 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 856 | 1 225 | 3 734 | 1 939 | −472 | 1 737 | 1 504 | 1 125 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 49 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 240 | 457 | 644 | 485 | 287 | 229 | 313 | 98 |
| Personalkostnader | 1 542 | 657 | 3 089 | 1 455 | −759 | 1 507 | 1 191 | 1 027 |
| Av- och nedskrivningar | 73 | 62 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 633 | 1 409 | −910 | 784 | 2 579 | 571 | 417 | 706 |
| Finansiella poster | 330 | 64 | 309 | 0 | 0 | 276 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 325 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 5 | 0 | 290 | – | 0 | 277 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 65 | 18 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 963 | 1 473 | −601 | 784 | 2 579 | 847 | 417 | 706 |
| Bokslutsdispositioner | −177 | −317 | 530 | – | – | 0 | −231 | −299 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −159 | −286 | 530 | – | – | 0 | −231 | −299 |
| Förändring av överavskrivningar | −18 | −31 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 786 | 1 156 | −71 | 784 | 2 579 | 847 | 186 | 407 |
| Skatt på årets resultat | 99 | 177 | 0 | 166 | 167 | 290 | 148 | 198 |
| Årets resultat | 687 | 979 | −71 | 619 | 2 412 | 557 | 38 | 209 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 482 | 3 001 | 3 484 | 3 636 | 3 262 | 3 277 | 1 991 | 1 347 |
| Anläggningstillgångar | 2 949 | 1 774 | 40 | 2 724 | 2 379 | 1 799 | 1 018 | 490 |
| Materiella anläggningstillgångar | 232 | 249 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 232 | 249 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 717 | 1 525 | 40 | 2 724 | 2 379 | 1 799 | 1 018 | 490 |
| Andelar i intresseföretag | 38 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 654 | – | 0 | 2 594 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 2 026 | 1 500 | 15 | 105 | 2 354 | 1 774 | 993 | 490 |
| Omsättningstillgångar | 533 | 1 227 | 3 444 | 912 | 882 | 1 478 | 974 | 857 |
| Kortfristiga fordringar | 350 | 684 | 1 336 | 819 | 501 | 641 | 699 | 325 |
| Kundfordringar | 237 | – | – | – | – | – | 0 | 188 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 675 | 468 | 714 | 426 | 577 | 642 | 0 |
| Övriga fordringar | 113 | 0 | 749 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 9 | 119 | 105 | 75 | 64 | 58 | 114 |
| Kassa och bank | 183 | 543 | 2 108 | 93 | 381 | 837 | 274 | 532 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 482 | 3 001 | 3 484 | 3 636 | 3 262 | 3 277 | 1 991 | 1 347 |
| Eget kapital | 2 613 | 2 126 | 2 272 | 2 855 | 2 515 | 649 | 92 | 259 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 563 | 2 076 | 2 222 | 2 805 | 2 465 | 599 | 42 | 209 |
| Balanserat resultat | 1 876 | 1 097 | 2 293 | 2 186 | 53 | 42 | 4 | 0 |
| Årets resultat | 687 | 979 | −71 | 619 | 2 412 | 557 | 38 | 209 |
| Obeskattade reserver | 494 | 317 | 0 | 530 | 530 | 530 | 530 | 299 |
| Periodiseringsfonder | 445 | 286 | 0 | 530 | 530 | 530 | 530 | 299 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 49 | 31 | – | – | – | – | – | – |
| Avsättningar | – | – | – | – | 0 | 1 774 | 993 | 490 |
| Kortfristiga skulder | 375 | 558 | 1 212 | 252 | 217 | 324 | 377 | 300 |
| Leverantörsskulder | 9 | 77 | 31 | 15 | 13 | 3 | 4 | 1 |
| Skatteskulder | 102 | 141 | 0 | 0 | 23 | 100 | 148 | 198 |
| Övriga skulder | 264 | 331 | 1 174 | 229 | 172 | 213 | 192 | 76 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 32 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 1 125 | 1 125 | – | 279 | 546 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 1 125 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 805 | 2 465 | 599 | 42 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning eller resultat efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Pågående Coronapandemi har påverkat retailbranschen, och därmed även påverkat bolagets försäljning och omsättning negativt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Quimbo AB för räkenskapsåret 2019. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Quimbo ABs finansiella ställning per den 2019-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till bolaget enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 38 | 38 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 0 | – | – | 25 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 026 | 1 500 | 0 | 105 | 2 354 | 1 774 | 993 | 490 |
| Årets inköp | 526 | 1 500 | – | 105 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 654 | 0 | 2 594 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 654 | – | 240 | – | – |
| Omklassificeringar | – | −2 594 | 2 354 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 240 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 367 | 311 | 0 |
| Årets inköp | 56 | 311 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 136 | 62 | 0 |
| Årets avskrivningar | 73 | 62 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 559133-0393, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-11-09
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT-området, samt bedriva fritids och sportutbildning, samt äga och förvalta värdepapper och fast egendom, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5262-9391
- Quimbo AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-08
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Quimbo AB bedriver verksamhet inom konsulttjänster med fokus på mjukvaruutveckling och IT samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.