Start › Stockholms län › Stockholm
Järnlodet Fastigheter AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 262 | 75 | – |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 262 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 75 | – |
| Rörelsekostnader | 826 | 1 114 | 800 | 2 731 | 820 | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 1 323 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 676 | 965 | 650 | 1 248 | 671 | – |
| Personalkostnader | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 10 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −826 | −1 114 | −800 | −2 470 | −745 | – |
| Finansiella poster | −28 580 | −22 835 | −3 618 | 44 511 | 446 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −26 821 | −2 523 | 0 | 44 417 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 301 | 532 | 1 513 | 1 153 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 780 | 938 | 674 | 3 886 | 6 093 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −29 407 | −23 950 | −4 418 | 42 042 | −300 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 19 708 | 0 | 1 924 | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −29 407 | −23 950 | 15 289 | 42 042 | 1 625 | – |
| Årets resultat | −29 407 | −23 950 | 15 289 | 42 042 | 1 625 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 164 952 | 192 698 | 297 852 | 356 227 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 162 217 | 190 763 | 283 295 | 314 212 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 162 217 | 190 763 | 283 295 | 314 212 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 141 641 | 168 462 | 240 466 | 258 052 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 7 810 | 7 810 | 15 310 | 17 195 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 12 766 | 14 491 | 27 519 | 38 965 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 735 | 1 935 | 14 557 | 42 015 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 347 | 1 446 | 14 452 | 38 395 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 000 | 1 099 | 7 148 | 31 224 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 126 | 126 | 7 075 | 6 943 | – | – |
| Övriga fordringar | 220 | 220 | 220 | 220 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 8 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 1 388 | 489 | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 164 952 | 192 698 | 297 852 | 356 227 | – | – |
| Eget kapital | 134 101 | 163 508 | 216 652 | 341 268 | – | – |
| Bundet eget kapital | 69 342 | 97 695 | 181 915 | 211 821 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Uppskrivningsfond | 69 292 | 97 645 | 181 865 | 211 771 | 300 011 | 93 665 |
| Fritt eget kapital | 64 759 | 65 812 | 34 737 | 129 447 | – | – |
| Balanserat resultat | 94 165 | 89 762 | 19 447 | 87 406 | – | – |
| Årets resultat | −29 407 | −23 950 | 15 289 | 42 042 | – | – |
| Långfristiga skulder | 28 500 | 28 500 | 12 000 | 0 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 28 500 | 28 500 | 12 000 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 351 | 690 | 69 200 | 14 959 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 51 | 0 | 26 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 179 | 68 685 | 2 339 | – | – |
| Övriga skulder | 193 | 15 | 15 | 10 097 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 155 | 445 | 500 | 50 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | 110 000 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Järnlodet Fastigheter AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Järnlodet Fastigheter ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Järnlodet Fastigheter AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Järnlodet Fastigheter AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Järnlodet Fastigheter ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Järnlodet Fastigheter AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under räkenskapsåret utökat sitt ägande i Långdunker Lisätter 1:10 AB (559308-0210) som numera är ett helägt dotterbolag.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Järnlodet Fastigheter AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Järnlodet Fastigheter ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Järnlodet Fastigheter AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under räkenskapsåret avyttrat hela sitt innehav i Häryds Bruk Sverige AB (559235-4426).
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Järnlodet Fastigheter AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Järnlodet Fastigheter ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Järnlodet Fastigheter AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 763 | 763 | 763 | 2 525 | 21 002 | 21 054 |
| Årets inköp | – | 0 | 750 | 2 500 | 13 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 65 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | 2 764 | 2 576 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 188 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 7 047 | 7 047 | 14 547 | 14 670 | 39 739 | 18 925 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 80 276 | 80 276 | 86 435 | 82 216 | 153 716 | 153 716 |
| Årets inköp | – | 0 | 1 706 | 800 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 6 159 | 0 | 64 300 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 1 121 | 1 121 | 6 879 | 6 879 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 1 121 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | 0 | 1 121 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 61 365 | 88 186 | 155 152 | 176 957 | 261 280 | 75 560 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 315 | 23 335 | 23 335 | 23 326 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 980 | 0 | 9 | 220 | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | 0 | 23 106 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 12 429 | 11 256 | 7 982 | 4 505 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 1 173 | 3 274 | 3 477 | 1 741 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 220 | 0 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 880 | 2 412 | 12 166 | 20 144 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SIBYLLEGATAN 17, 114 42 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-10-27
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 518-9758
- Järnlodet Förvaltning AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Revision
- Ja (2026-06-04)
- Årsstämma
- 2026-06-04
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.