Start › Stockholms län › Lidingö
WoolRock Invest AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 73 | 119 | 69 | 72 | 271 | 60 | 63 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 211 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 73 | 119 | 69 | 72 | 60 | 60 | 63 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 400 | 1 381 | 1 259 | 1 084 | 1 008 | 671 | 555 | 61 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 706 | 633 | 524 | 386 | 385 | 245 | 144 | 33 | 9 |
| Personalkostnader | 659 | 714 | 701 | 664 | 589 | 398 | 383 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 28 | 28 | 27 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 327 | −1 262 | −1 189 | −1 011 | −737 | −612 | −492 | −61 | −9 |
| Finansiella poster | 347 | 1 347 | 2 577 | 1 335 | 92 346 | −374 | 157 | 67 | 56 517 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 92 318 | 0 | −40 | 0 | 56 517 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 19 | 5 | 0 | −204 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 328 | 1 342 | 2 578 | 1 538 | 28 | −374 | 197 | 67 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −980 | 85 | 1 388 | 323 | 91 609 | −986 | −336 | 7 | 56 508 |
| Resultat före skatt | −980 | 85 | 1 388 | 323 | 91 609 | −986 | −336 | 7 | 56 508 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 22 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −980 | 63 | 1 388 | 323 | 91 609 | −986 | −336 | 7 | 56 508 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 116 019 | 146 002 | 147 214 | 146 471 | 146 165 | 54 787 | 55 930 | 56 562 | 56 716 |
| Anläggningstillgångar | 108 810 | 99 957 | 80 074 | 68 688 | 72 022 | 49 722 | 46 391 | 46 350 | 42 043 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 200 | 4 234 | 4 269 | 4 303 | 4 337 | 4 082 | 4 110 | 3 968 | 0 |
| Byggnader och mark | 4 200 | 4 234 | 4 269 | 4 303 | 4 337 | 4 082 | 4 110 | 3 968 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 104 610 | 95 722 | 75 805 | 64 385 | 67 685 | 45 640 | 42 281 | 42 382 | 42 043 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 79 060 | 69 385 | 66 385 | 64 385 | 67 685 | 45 640 | 42 281 | 42 382 | 42 043 |
| Andra långfristiga fordringar | 25 550 | 26 338 | 9 420 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 209 | 46 045 | 67 141 | 77 783 | 74 144 | 5 065 | 9 538 | 10 212 | 14 673 |
| Kortfristiga fordringar | 197 | 508 | 977 | 1 435 | 1 359 | 4 603 | 4 234 | 4 037 | 0 |
| Övriga fordringar | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 004 | 4 000 | 4 000 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 173 | 508 | 977 | 1 435 | 1 359 | 598 | 234 | 37 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 700 | 700 | 650 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 700 | 700 | 650 |
| Kassa och bank | 7 012 | 45 537 | 66 164 | 76 348 | 72 785 | 462 | 4 605 | 5 476 | 14 023 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 116 019 | 146 002 | 147 214 | 146 471 | 146 165 | 54 787 | 55 930 | 56 562 | 56 716 |
| Eget kapital | 115 878 | 145 858 | 147 096 | 146 085 | 145 957 | 54 536 | 55 705 | 56 395 | 56 558 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 115 828 | 145 808 | 147 046 | 146 035 | 145 907 | 54 486 | 55 655 | 56 345 | 56 508 |
| Balanserat resultat | 116 808 | 145 745 | 145 658 | 145 712 | 54 298 | 55 472 | 55 991 | 56 339 | 0 |
| Årets resultat | −980 | 63 | 1 388 | 323 | 91 609 | −986 | −336 | 7 | 56 508 |
| Kortfristiga skulder | 141 | 144 | 118 | 386 | 208 | 251 | 224 | 167 | 158 |
| Leverantörsskulder | 0 | 19 | 84 | 39 | 0 | 15 | – | – | – |
| Skatteskulder | 24 | 23 | 1 | 10 | 17 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 102 | 89 | 21 | 327 | 177 | 227 | 218 | 158 | 150 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 13 | 13 | 10 | 14 | 9 | 6 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 301 | 377 | 195 | 188 | 184 | 354 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 145 907 | 54 486 | 55 655 | 56 345 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 550 | 26 338 | 9 420 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 500 | 16 917 | 9 420 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 79 060 | 69 385 | 66 385 | 64 385 | 67 685 | 45 640 | 42 281 | 42 382 | 42 043 |
| Årets inköp | 8 387 | 3 000 | 2 000 | – | 64 112 | 3 359 | – | 339 | 42 043 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 3 300 | 42 067 | – | 101 | – | – |
| Omklassificeringar | 1 288 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 455 | 4 455 | 4 455 | 4 455 | 4 455 | 4 166 | 4 166 | 3 995 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 289 | – | 171 | 3 995 |
| Ackumulerade avskrivningar | 254 | 220 | 186 | 152 | 118 | 84 | 55 | 27 |
| Årets avskrivningar | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 28 | 28 | 27 |
Om bolaget
- Adress
- LAXVÄGEN 85, 181 30 LIDINGÖ
- Registrerat
- 2017-10-25
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 486-9871
- Woolrock Invest AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-04
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet avseende företags organisation, förvaltar fast och lös egendom samt bedriver därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.