Cadia Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 381 | 150 | 75 | 63 | 82 | 66 |
| Övriga externa kostnader | 381 | 150 | 75 | 63 | 82 | 66 |
| Rörelseresultat | −381 | −150 | −75 | −63 | −82 | −66 |
| Finansiella poster | 8 223 | 18 878 | 9 139 | 359 | 459 | 99 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 600 | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 15 359 | 5 861 | 2 489 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 7 949 | 1 621 | 484 | – | 463 | −44 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 284 | 307 | 344 | 342 | 1 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −2 462 | 2 462 | 0 | −142 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 | 9 | 11 | 10 | 5 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 842 | 18 728 | 9 064 | 295 | 377 | 32 |
| Bokslutsdispositioner | −1 948 | −660 | −390 | −295 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −1 948 | −660 | −390 | −295 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 894 | 18 068 | 8 674 | 0 | 377 | 32 |
| Skatt på årets resultat | 1 428 | 416 | 245 | 183 | 222 | 289 |
| Årets resultat | 4 466 | 17 652 | 8 429 | −182 | 154 | −257 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 345 596 | 338 050 | 319 504 | 310 663 | 310 658 | 310 511 |
| Anläggningstillgångar | 344 901 | 336 027 | 318 499 | 308 869 | 301 990 | 300 597 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 344 901 | 336 027 | 318 499 | 308 869 | 301 990 | 300 597 |
| Andelar i koncernföretag | 18 077 | 13 888 | 10 333 | 10 115 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 75 408 | 75 408 | 60 751 | 57 719 | 66 434 | 54 219 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 130 948 | 168 953 | 178 305 | 193 957 | 193 379 | 193 964 |
| Andra långfristiga fordringar | 120 468 | 77 778 | 69 110 | 47 078 | 42 177 | 52 413 |
| Omsättningstillgångar | 695 | 2 023 | 1 006 | 1 794 | 8 668 | 9 914 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 | 0 | 218 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 218 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 694 | 2 022 | 1 006 | 1 576 | 8 668 | 9 914 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 345 596 | 338 050 | 319 504 | 310 663 | 310 658 | 310 511 |
| Eget kapital | 338 528 | 335 462 | 317 810 | 309 381 | 309 563 | 309 409 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 338 478 | 335 412 | 317 760 | 309 331 | 309 513 | 309 359 |
| Balanserat resultat | 334 012 | 317 760 | 309 331 | 309 513 | 309 359 | 309 616 |
| Årets resultat | 4 466 | 17 652 | 8 429 | −182 | 154 | −257 |
| Obeskattade reserver | 3 645 | 1 697 | 1 037 | 647 | 352 | 352 |
| Periodiseringsfonder | 3 645 | 1 697 | 1 037 | 647 | 352 | 352 |
| Kortfristiga skulder | 3 423 | 891 | 658 | 635 | 743 | 750 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Skatteskulder | 1 844 | 661 | 428 | 405 | 512 | 516 |
| Övriga skulder | 1 579 | 230 | 230 | 230 | 231 | 231 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 420 | 1 400 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 309 331 | 309 513 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 408 | 75 408 | 60 751 | 57 719 |
| Årets inköp | 0 | 14 853 | 3 414 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 196 | 382 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 077 | 13 888 | 10 333 | 10 115 |
| Årets inköp | 4 189 | 3 555 | 218 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 120 468 | 77 778 | 69 110 | 49 540 | 49 540 | 42 177 | 42 177 | 52 413 | 52 413 | 10 632 |
| Årets inköp | 43 000 | 20 700 | 19 670 | – | 9 222 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 310 | 12 032 | 100 | – | 1 860 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 2 462 | 2 462 | 0 | 0 | 0 | – | 142 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | – | 2 462 | – | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 130 948 | 168 953 | 178 305 | 193 957 | 193 957 | 193 379 | 193 379 | 193 964 | 193 964 | 237 557 |
| Årets inköp | 0 | 330 | 17 563 | – | 578 | – | 1 815 | – | 31 306 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 38 005 | 9 683 | 33 215 | – | 0 | – | 2 400 | – | 75 400 | – |
Om bolaget
- Adress
- CARLSGATAN 6, 211 20 MALMÖ
- Registrerat
- 2017-10-23
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5271-7345
- CADIA INVEST AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Malmö.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-17
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
HR Intressenter AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=HR Intressenter AB; Organisationsnummer=556601-0293; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1