Start › Västra Götalands län › Göteborg
The enso tribe of Sweden AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 40 | 73 | 126 | 74 | 50 | 261 | 848 | 191 |
| Nettoomsättning | 40 | 73 | 126 | 74 | 49 | 260 | 848 | 191 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 62 | 91 | 86 | 95 | 54 | 99 | 187 | 112 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 23 | 41 | 39 | 22 | 34 | 94 | 81 |
| Handelsvaror | 1 | 0 | 2 | −3 | 1 | 5 | −12 | – |
| Övriga externa kostnader | 44 | 53 | 38 | 54 | 31 | 54 | 101 | 24 |
| Personalkostnader | 9 | 15 | 5 | 4 | 0 | 5 | 4 | 8 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −22 | −18 | 40 | −21 | −4 | 162 | 662 | 79 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | −17 | 40 | −21 | −6 | 162 | 662 | 79 |
| Bokslutsdispositioner | 146 | – | 0 | 20 | 0 | 0 | −166 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 146 | – | 0 | 20 | 0 | 0 | −166 | – |
| Resultat före skatt | 123 | −17 | 40 | −1 | −6 | 162 | 496 | 79 |
| Skatt på årets resultat | 25 | 0 | 9 | – | 0 | 35 | 106 | 17 |
| Årets resultat | 98 | −17 | 31 | −1 | −6 | 127 | 390 | 61 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 774 | 794 | 829 | 789 | 823 | 976 | 970 | 155 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 774 | 794 | 829 | 789 | 823 | 976 | 970 | 155 |
| Varulager m.m. | 6 | 7 | 7 | 8 | 6 | 6 | 12 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 6 | 7 | 7 | 8 | 6 | 6 | 12 | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 16 | 21 | 16 | 1 | 9 | 15 | 9 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 6 | – | −6 | 9 | 14 | 9 |
| Övriga fordringar | 6 | 16 | 15 | 16 | 7 | 0 | 1 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Kassa och bank | 761 | 771 | 801 | 765 | 816 | 961 | 943 | 146 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 774 | 794 | 829 | 789 | 823 | 976 | 970 | 155 |
| Eget kapital | 734 | 635 | 653 | 621 | 623 | 628 | 501 | 111 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 684 | 585 | 603 | 571 | 573 | 578 | 451 | 61 |
| Balanserat resultat | 585 | 603 | 571 | 573 | 578 | 451 | 61 | 0 |
| Årets resultat | 98 | −17 | 31 | −1 | −6 | 127 | 390 | 61 |
| Obeskattade reserver | 0 | 146 | 146 | 146 | 166 | 166 | 166 | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 146 | 146 | 146 | 166 | 166 | 166 | – |
| Kortfristiga skulder | 40 | 13 | 31 | 23 | 35 | 183 | 303 | 44 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 25 | 9 | 9 | 0 | 35 | 141 | 124 | 17 |
| Övriga skulder | 16 | 4 | 22 | 23 | 0 | 42 | 179 | 27 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 573 | 578 | 451 | 61 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den negativa omsättningsutvecklingen jämfört med 2024 kan förklaras av minskad efterfrågan och lägre volymer i verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Läge efterfrågan pga. rådande marknads- och omvärldsläge ger negativ effekt på nettoomsättningen 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Flera mässor och större efterfrågan post-covid ger positiv effekt på nettoomsättningen 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökning på 49% mellan räkenskapsåren 2021 och 2022 är hänförlig till ökad försäljning post-corona.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Konsultuppdrag under året har medfört ökad intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- LILLA BJÖRLANDAVÄGEN 2, 417 29 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2017-10-20
- Bransch
- Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Verksamhet enligt registret
Konsult- och utbildningstjänster med inriktning personlig utveckling, yoga och mindfulness. Försäljningsverksamhet, ehandel, import, export och grossisthandel av kläder och accessoarer inom ovan nämnda inriktningar därmed förenlig verksamhet. Tjänster inom ekonomi, redovisning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5236-5228
- THE ENSO TRIBE OF SWEDEN AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-21
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bildades under 2017. Bolaget bedriver konsult- och utbildningstjänster med inriktning personlig utveckling, yoga och mindfulness. Försäljningsverksamhet, ehandel, import, export och grossisthandel av kläder och accessoarer inom ovan nämnda inriktningar därmed förenlig verksamhet. Tjänster inom ekonomi, redovisning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Göteborg
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.