Start › Uppsala län › Uppsala
Eminus AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 375 | 2 387 | 3 125 | 3 013 | 1 921 | 1 044 | 600 | 600 |
| Nettoomsättning | 2 375 | 2 387 | 3 106 | 3 013 | 1 921 | 1 043 | 600 | 600 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 769 | 2 354 | 2 512 | 2 877 | 1 439 | 841 | 530 | 447 |
| Råvaror och förnödenheter | 69 | 16 | 278 | 189 | 155 | 202 | 88 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 711 | 714 | 823 | 755 | 436 | 315 | 170 | 193 |
| Personalkostnader | 764 | 1 209 | 1 351 | 1 439 | 585 | 83 | 41 | 180 |
| Av- och nedskrivningar | 225 | 393 | 59 | 494 | 262 | 241 | 232 | 74 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 22 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 606 | 33 | 614 | 137 | 482 | 202 | 70 | 153 |
| Finansiella poster | −52 | −85 | −97 | −59 | −58 | −67 | −41 | −15 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 52 | 86 | 98 | 59 | 58 | 67 | 41 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 555 | −53 | 517 | 78 | 425 | 135 | 29 | 138 |
| Bokslutsdispositioner | −300 | 230 | −320 | −75 | −260 | −130 | −25 | −135 |
| Förändring av överavskrivningar | −300 | 230 | −320 | −75 | −260 | −130 | −25 | −135 |
| Resultat före skatt | 255 | 177 | 197 | 3 | 165 | 5 | 4 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 53 | 38 | 41 | 1 | 36 | 2 | 2 | 4 |
| Årets resultat | 202 | 140 | 156 | 2 | 129 | 3 | 2 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 984 | 2 278 | 2 758 | 2 730 | 2 338 | 2 033 | 2 432 | 1 528 |
| Anläggningstillgångar | 1 758 | 1 815 | 2 192 | 2 212 | 1 617 | 1 758 | 1 933 | 1 457 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 758 | 1 815 | 2 192 | 2 212 | 1 617 | 1 758 | 1 933 | 1 457 |
| Byggnader och mark | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 50 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 748 | 812 | 877 | 940 | 1 003 | 1 067 | 1 130 | 1 407 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 899 | 892 | 1 200 | 1 153 | 490 | 563 | 671 | 0 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 0 | 0 | 4 | 8 | 12 | 16 | 21 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 226 | 463 | 566 | 518 | 722 | 275 | 499 | 71 |
| Varulager m.m. | 0 | 20 | 20 | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 20 | 20 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 66 | 323 | 509 | 463 | 279 | 177 | 290 | 23 |
| Kundfordringar | 18 | 193 | 382 | 246 | 16 | 35 | 20 | 0 |
| Övriga fordringar | 16 | – | 0 | 0 | 1 | 21 | 85 | 23 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 33 | 131 | 127 | 217 | 262 | 121 | 184 | 0 |
| Kassa och bank | 160 | 119 | 37 | 55 | 443 | 98 | 210 | 48 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 984 | 2 278 | 2 758 | 2 730 | 2 338 | 2 033 | 2 432 | 1 528 |
| Eget kapital | 257 | 255 | 216 | 60 | 183 | 54 | 51 | 49 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 207 | 205 | 166 | 10 | 133 | 4 | 1 | −1 |
| Balanserat resultat | 5 | 66 | 10 | 8 | 4 | 1 | −1 | 0 |
| Årets resultat | 202 | 140 | 156 | 2 | 129 | 3 | 2 | −1 |
| Obeskattade reserver | 1 015 | 715 | 945 | 625 | 550 | 290 | 160 | 135 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 1 015 | 715 | 945 | 625 | 550 | 290 | 160 | 135 |
| Långfristiga skulder | 520 | 804 | 1 006 | 1 242 | 1 246 | 1 478 | 1 020 | 1 182 |
| Skulder till kreditinstitut | 520 | 804 | 1 006 | 1 242 | 1 246 | 1 478 | 1 020 | 1 182 |
| Kortfristiga skulder | 192 | 503 | 591 | 804 | 359 | 211 | 1 201 | 162 |
| Skulder till kreditinstitut | 62 | 203 | 203 | 296 | 156 | 181 | 62 | 62 |
| Leverantörsskulder | 26 | 41 | 69 | 168 | 52 | 0 | 372 | 100 |
| Skatteskulder | −6 | 44 | 72 | 89 | 44 | – | – | – |
| Övriga skulder | 99 | 206 | 237 | 233 | 98 | 20 | 6 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 17 | 10 | 10 | 760 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 133 | 4 | 1 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 0001-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 50 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 61 | 50 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 21 |
| Ackumulerade avskrivningar | 21 | 21 | 18 | 13 | 9 | 5 | 1 |
| Årets avskrivningar | 0 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 1 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 439 | 1 271 | 2 142 | 2 107 | 1 019 | 897 | 838 | 0 |
| Årets inköp | 168 | 37 | 108 | 1 089 | 121 | 94 | 838 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 908 | 74 | 0 | – | 35 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 540 | 379 | 941 | 955 | 529 | 334 | 167 | 0 |
| Årets avskrivningar | 161 | 324 | 503 | 426 | 195 | 173 | 167 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 886 | 5 | 0 | – | 7 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 268 | 1 268 | 1 268 | 1 268 | 1 268 | 1 268 | 1 268 | 1 481 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 43 | 1 481 |
| Ackumulerade avskrivningar | 519 | 456 | 391 | 328 | 264 | 201 | 138 | 74 |
| Årets avskrivningar | 63 | 65 | 63 | 63 | 63 | 63 | 64 | 74 |
Om bolaget
- Adress
- ANDERSHOV 40, 755 91 UPPSALA
- Registrerat
- 2017-10-19
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom medicinteknik och konsultverksamhet inom och produktion av förnyelsebar energi samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5233-1337
- Eminus AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom medicinteknik och förnyelsebar energi, produktion av förnyelsebar energi samt som tjänsteleverantör inom 3D-printing. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.