Start › Stockholms län › Nacka
Curae AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 0 | 597 | 422 | 1 187 |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 | 597 | 422 | 1 187 |
| Rörelsekostnader | 1 | 17 | 3 | 3 | 35 | 359 | 502 | 840 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 2 | 2 | 1 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 3 | 3 | 3 | 18 | 56 | 83 | 126 |
| Personalkostnader | 0 | 15 | – | 0 | 16 | 301 | 418 | 712 |
| Rörelseresultat | −1 | −17 | −3 | −3 | −35 | 238 | −80 | 347 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −1 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −16 | −1 | −3 | −35 | 237 | −80 | 347 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 18 | – | 0 | 70 | −60 | 55 | −90 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 18 | – | 0 | 70 | −60 | 55 | −90 |
| Resultat före skatt | −1 | 2 | −1 | −3 | 35 | 177 | −25 | 257 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 8 | 39 | 0 | 60 |
| Årets resultat | −1 | 2 | −1 | −3 | 27 | 137 | −25 | 197 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 60 | 60 | 78 | 78 | 178 | 334 | 203 | 474 |
| Omsättningstillgångar | 60 | 60 | 78 | 78 | 178 | 334 | 203 | 474 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 | 8 | 38 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 38 | 0 |
| Övriga fordringar | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 | 8 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 58 | 58 | 76 | 75 | 169 | 325 | 165 | 474 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 60 | 60 | 78 | 78 | 178 | 334 | 203 | 474 |
| Eget kapital | 50 | 51 | 49 | 51 | 114 | 187 | 50 | 247 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 0 | 1 | −1 | 1 | 64 | 137 | 0 | 197 |
| Balanserat resultat | 1 | −1 | 1 | 4 | 37 | 0 | 25 | 0 |
| Årets resultat | −1 | 2 | −1 | −3 | 27 | 137 | −25 | 197 |
| Obeskattade reserver | 7 | 7 | 25 | 25 | 25 | 95 | 35 | 90 |
| Periodiseringsfonder | 7 | 7 | 25 | 25 | 25 | 95 | 35 | 90 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 1 | 3 | 3 | 39 | 51 | 118 | 137 |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 3 | – | 0 | 1 | 3 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 3 | 37 | 34 | 42 | 50 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | −1 | 12 | 69 | 81 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 | 1 | – | 0 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 60 | 100 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 | 64 | 137 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har ingen verksamhet bedrivits
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då anställd återkom från föräldraledighet under årets andra kvartal.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolagets enda anställda varit föräldraledig i fem månader under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Beroende på den pandemi som drabbade samhället efter räkenskapsårets utgång har företagets försäljning minskat. Företaget försöker att minimera sina kostnader för att hålla ut tills smittspridningen avtar.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- SKURUSUNDSVÄGEN 93 D, 131 46 NACKA
- Registrerat
- 2017-10-18
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Filmproduktion.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-02
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva verksamhet inom filmproduktion och friskvård. Under räkenskapsåret har ingen verksamhet bedrivits. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.