Svensk spa export AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 382 | 3 044 | 3 194 | 2 110 |
| Nettoomsättning | 3 382 | 3 044 | 3 194 | 2 110 |
| Rörelsekostnader | 3 005 | 3 176 | 3 058 | 1 782 |
| Handelsvaror | 2 571 | 2 248 | 2 243 | 833 |
| Övriga externa kostnader | 302 | 437 | 619 | 608 |
| Personalkostnader | 131 | 491 | 176 | 341 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 21 | 0 |
| Rörelseresultat | 377 | −132 | 135 | 328 |
| Finansiella poster | −200 | −44 | −21 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 200 | 44 | 21 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 177 | −176 | 114 | 328 |
| Bokslutsdispositioner | −95 | 87 | 0 | −87 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −95 | 87 | 0 | −87 |
| Resultat före skatt | 82 | −90 | 114 | 241 |
| Skatt på årets resultat | 59 | 0 | 33 | 57 |
| Årets resultat | 23 | −90 | 82 | 184 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 603 | 1 327 | 1 540 | 554 |
| Anläggningstillgångar | 1 593 | 0 | 83 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 83 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 83 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 593 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 593 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 | 1 327 | 1 457 | 554 |
| Varulager m.m. | 0 | 327 | 955 | 162 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 955 | 162 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 327 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 849 | 126 | 357 |
| Kundfordringar | 0 | 99 | 122 | 16 |
| Övriga fordringar | 5 | 730 | 5 | 340 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 20 | – | – |
| Kassa och bank | 5 | 151 | 375 | 36 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 603 | 1 327 | 1 540 | 554 |
| Eget kapital | 79 | 56 | 146 | 234 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 29 | 6 | 96 | 184 |
| Balanserat resultat | 6 | 96 | 14 | 0 |
| Årets resultat | 23 | −90 | 82 | 184 |
| Obeskattade reserver | 95 | 0 | 87 | 87 |
| Periodiseringsfonder | 95 | 0 | 87 | 87 |
| Kortfristiga skulder | 1 429 | 1 271 | 1 307 | 234 |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | 59 | 145 | 91 | 97 |
| Övriga skulder | 1 350 | 1 121 | 1 216 | 136 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 29 | 6 | 96 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 104 | 104 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – | 104 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 104 | – | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 21 | 21 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 21 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | 21 | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Postia224, 214 13 MALMÖ
- Registrerat
- 2017-10-13
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska importera, exportera, köpa och sälja spabad, swimspas, swimmingpooler samt tillbehör, trädgårdsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-30
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att köpa och sälja spabad. Företaget har sitt säte i Vellinge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.