Start › Stockholms län › Stockholm
Ragnar Films AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 524 | 596 | 732 | 992 | 373 | 569 | 694 | 1 870 |
| Nettoomsättning | 524 | 593 | 718 | 963 | 112 | 445 | 694 | 1 870 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 14 | 30 | 260 | 124 | – | – |
| Rörelsekostnader | 772 | 778 | 967 | 1 000 | 672 | 848 | 902 | 605 |
| Handelsvaror | 77 | 62 | 75 | 99 | 29 | 41 | 114 | 120 |
| Övriga externa kostnader | 215 | 207 | 260 | 265 | 164 | 229 | 229 | 176 |
| Personalkostnader | 475 | 509 | 626 | 635 | 479 | 575 | 555 | 309 |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 0 | 5 | 1 | 0 | 3 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | −247 | −182 | −235 | −7 | −300 | −279 | −209 | 1 264 |
| Finansiella poster | 5 | 9 | 2 | – | 0 | −1 | −1 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 10 | 2 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 1 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −243 | −174 | −233 | −7 | −300 | −280 | −210 | 1 261 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 161 | 162 | −323 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 161 | 162 | −323 |
| Resultat före skatt | −243 | −174 | −233 | −7 | −300 | −119 | −48 | 938 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 214 |
| Årets resultat | −243 | −174 | −233 | −7 | −300 | −119 | −48 | 724 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 890 | 1 116 | 1 258 | 1 302 | 1 074 | 1 360 | 1 493 | 1 583 |
| Anläggningstillgångar | 800 | 700 | 600 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 800 | 700 | 600 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 800 | 700 | 600 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 89 | 416 | 658 | 1 302 | 1 074 | 1 360 | 1 493 | 1 583 |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 10 | 4 | 9 | 54 | 30 | 127 | 13 |
| Övriga fordringar | 13 | 8 | 4 | 7 | 4 | 28 | 125 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 51 | 2 | 0 | 2 | 50 | 1 | 1 | 2 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 25 | 206 | 654 | 1 293 | 1 020 | 1 330 | 1 366 | 1 570 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 890 | 1 116 | 1 258 | 1 302 | 1 074 | 1 360 | 1 493 | 1 583 |
| Eget kapital | 402 | 145 | 319 | 301 | 309 | 608 | 727 | 774 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 352 | 95 | 269 | 251 | 259 | 558 | 677 | 724 |
| Balanserat resultat | 595 | 269 | 501 | 259 | 558 | 677 | 724 | 0 |
| Årets resultat | −243 | −174 | −233 | −7 | −300 | −119 | 677 | 724 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 161 | 323 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 161 | 323 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 7 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 7 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 488 | 970 | 940 | 994 | 765 | 752 | 605 | 485 |
| Leverantörsskulder | 1 | 15 | 4 | 0 | 4 | 30 | 0 | 3 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 82 | 95 |
| Övriga skulder | 474 | 944 | 915 | 976 | 745 | 662 | 451 | 336 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 21 | 18 | 17 | 59 | 72 | 51 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 251 | 259 | – | 677 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 500 | – | 250 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % mot föregående år vilket beror på högre orderingång där omsättningen nu är på nivåer som var före Covid.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettoomsättning har minskat med 75 %, vilket beror på avbokade uppdrag på grund av rådande pendemi.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en fortsatt negativ påverkan på bolagets verksamhet. På grund av osäkerhet kring framtida politiska beslut och människors och bolagets beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten. Bolaget har efter räkenskapets slut tagit del av stöd som tillgängliggjorts av staten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen varierar mer än 30% mellan åren på grund av minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 800 | 700 | 600 | 600 |
| Årets inköp | 100 | 100 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RINGVÄGEN 89 A NB, 118 61 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-10-05
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Produktion och distribution av all typ av visuell samt ljud media. Såsom film, video, tv, stillbild, musik, ljud och radio.
Bankgironummer
- 843-1736
- Ragnar Films AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-03
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver produktion av film och TV. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.