Start › Västra Götalands län › Aplared
Aplareds Gräv AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 960 | 4 608 | 2 814 | 3 578 | 4 850 | 3 682 | 3 416 | 2 292 |
| Nettoomsättning | 3 634 | 4 344 | 2 778 | 3 578 | 4 664 | 3 596 | 3 412 | 2 292 |
| Övriga rörelseintäkter | 326 | 264 | 36 | 0 | 186 | 86 | 4 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 141 | 4 143 | 2 950 | 3 312 | 4 261 | 3 214 | 2 918 | 2 036 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 228 | 2 432 | 1 228 | 1 671 | 2 182 | 1 143 | 1 450 | 822 |
| Övriga externa kostnader | 590 | 441 | 510 | 428 | 702 | 491 | 373 | 238 |
| Personalkostnader | 763 | 764 | 759 | 758 | 1 084 | 1 340 | 873 | 746 |
| Av- och nedskrivningar | 560 | 506 | 452 | 455 | 293 | 240 | 222 | 230 |
| Rörelseresultat | −180 | 464 | −136 | 267 | 590 | 468 | 498 | 256 |
| Finansiella poster | −71 | −95 | −96 | −66 | −27 | −29 | −30 | −55 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 72 | 97 | 97 | 66 | 27 | 29 | 30 | 55 |
| Resultat efter finansiella poster | −251 | 369 | −232 | 201 | 563 | 439 | 468 | 201 |
| Bokslutsdispositioner | 300 | −240 | 214 | 270 | −400 | −70 | −364 | −60 |
| Förändring av överavskrivningar | 300 | −240 | 214 | 270 | −400 | −70 | −364 | −60 |
| Resultat före skatt | 49 | 129 | −19 | 471 | 163 | 369 | 104 | 141 |
| Skatt på årets resultat | 10 | 31 | 0 | 0 | 46 | 82 | 24 | 36 |
| Årets resultat | 38 | 98 | −19 | 471 | 117 | 287 | 81 | 104 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 073 | 3 770 | 2 986 | 3 629 | 4 227 | 2 390 | 2 085 | 1 643 |
| Anläggningstillgångar | 1 954 | 2 513 | 2 213 | 2 556 | 2 641 | 969 | 1 160 | 1 271 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 954 | 2 513 | 2 213 | 2 556 | 2 641 | 969 | 1 160 | 1 271 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 1 828 | 2 320 | 2 003 | 2 423 | 2 525 | 921 | 1 160 | 1 271 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 125 | 193 | 210 | 133 | 116 | 47 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 119 | 1 257 | 772 | 1 072 | 1 586 | 1 422 | 924 | 372 |
| Kortfristiga fordringar | 732 | 759 | 366 | 304 | 816 | 534 | 628 | 226 |
| Kundfordringar | 336 | 628 | 144 | 159 | 362 | 447 | 569 | 203 |
| Övriga fordringar | 112 | 111 | 197 | 107 | 418 | 11 | 30 | 23 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 284 | 19 | 24 | 39 | 36 | 76 | 30 | – |
| Kassa och bank | 387 | 498 | 407 | 768 | 770 | 888 | 296 | 146 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 073 | 3 770 | 2 986 | 3 629 | 4 227 | 2 390 | 2 085 | 1 643 |
| Eget kapital | 678 | 714 | 691 | 785 | 413 | 422 | 135 | 154 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 628 | 664 | 641 | 735 | 363 | 372 | 85 | 104 |
| Balanserat resultat | 589 | 566 | 660 | 263 | 247 | 85 | 4 | – |
| Årets resultat | 38 | 98 | −19 | 471 | 117 | 287 | 81 | 104 |
| Obeskattade reserver | 350 | 650 | 410 | 624 | 894 | 494 | 424 | 60 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 350 | 650 | 410 | 624 | 894 | 494 | 424 | 60 |
| Långfristiga skulder | 1 182 | 1 494 | 1 246 | 1 646 | 2 214 | 701 | 943 | 1 008 |
| Skulder till kreditinstitut | 827 | 1 232 | 1 084 | 1 407 | 2 086 | 569 | 822 | 997 |
| Övriga skulder | 355 | 262 | 162 | 239 | 128 | 132 | 121 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 863 | 912 | 638 | 574 | 705 | 773 | 582 | 421 |
| Skulder till kreditinstitut | 405 | 439 | 333 | 354 | 379 | 256 | 256 | 229 |
| Förskott från kunder | 242 | 30 | 30 | 30 | 30 | 0 | 29 | – |
| Leverantörsskulder | 62 | 214 | 174 | 68 | 88 | 282 | 100 | 54 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 64 | 76 | 69 | 40 |
| Övriga skulder | 25 | 24 | 25 | 25 | 25 | 47 | 47 | 24 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 128 | 205 | 77 | 97 | 119 | 112 | 82 | 74 |
| Äganderättsförbehåll | 1 641 | 1 952 | 1 682 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 75 | 75 | 75 | 100 | 125 | – | 100 |
| Medel att disponera | – | – | – | 735 | 363 | 372 | 85 | 104 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Aplareds Gräv AB för räkenskapsåret 2025-01-01 – 2025-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Aplareds Gräv ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Aplareds Gräv AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Aplareds Gräv AB för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Aplareds Gräv ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Aplareds Gräv AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Aplareds Gräv AB för räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Aplareds Gräv ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Aplareds Gräv AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Aplareds Gräv AB för räkenskapsåret 2022-01-01 – 2022-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Aplareds Gräv ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Aplareds Gräv AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Aplareds Gräv AB för räkenskapsåret 2021-01-01 – 2021-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Aplareds Gräv ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Aplareds Gräv AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vid tidpunkten för avlämnandet av årsredovisningen har Corona-pandemin väsentligt påverkat de allmänna marknadsförutsättningarna vad gäller osäkerhet och risk. För närvarande är det osäkert när samhället återgår till det normala, men redan nu står det klart att effekterna på världsekonomin blir påtagliga. Ännu är det för tidigt att se exakt vilka effekterna blir på bolagets verksamhet, men i nuläget har vi inte noterat några vikande trender och vi bedömer att det finns god beredskap för att hantera de utmaningar som kan komma att uppstå.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I skrivande stund har inte bolaget påverkats av Covid-19 och styrelsen bedömmer att beställda arbeten under hösten kommer att genomföras som planerat.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 343 | 343 | 296 | 179 | 179 | 133 | 133 | 48 | 48 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 46 | 118 | – | 46 | – | 85 | – | 48 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 217 | 150 | 87 | 46 | 46 | 17 | 17 | 1 | – | – |
| Årets avskrivningar | 68 | 63 | 41 | – | 28 | – | 17 | – | 1 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 588 | 3 588 | 3 117 | 3 182 | 3 182 | 2 857 | 2 857 | 1 613 | 1 613 | 1 613 |
| Årets inköp | 0 | 760 | 260 | – | 325 | – | 2 457 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 289 | 325 | – | 0 | – | 1 212 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 760 | 1 268 | 1 114 | 759 | 759 | 332 | 332 | 691 | 691 | 452 |
| Årets avskrivningar | 492 | 443 | 411 | – | 427 | – | 276 | – | 239 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 289 | 56 | – | 0 | – | 635 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KROKSTORP 2, 516 96 APLARED
- Registrerat
- 2017-10-04
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva entreprenad avseende mark och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5235-7852
- Nya Aplareds Gräv AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Borås
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2026-03-30
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver entreprenadverksamhet avseende mark och anläggning.
Väsentliga händelser
Bolaget har ökat upp omsättningen på de befintliga kunderna och för att tillgodose behovet har underentreprenörer tagits in.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.