Start › Stockholms län › Stockholm
Digitalfabriken i Stockholm AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 2 | 29 | 3 | 86 | 135 | 215 |
| Nettoomsättning | 1 | 2 | 29 | 3 | 86 | 135 | 215 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 23 | 35 | 44 | 50 | 111 | 133 | 328 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 35 | 43 | 45 | 105 | 126 | 170 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 151 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | −22 | −33 | −15 | −48 | −25 | 2 | −113 |
| Finansiella poster | – | – | – | – | 0 | −2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | −33 | −15 | −48 | −25 | 0 | −113 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 108 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 108 |
| Resultat före skatt | −22 | −33 | −15 | −48 | −25 | 0 | −5 |
| Skatt på årets resultat | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −22 | −33 | −15 | −48 | −25 | 0 | −5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 155 | 177 | 213 | 225 | 273 | 304 | 388 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 22 | 27 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 | 16 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 | 16 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 11 | 11 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 0 | 11 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 155 | 177 | 213 | 225 | 267 | 282 | 361 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 3 | 0 | 7 | 6 | 0 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 4 | 3 | 0 | 7 | 6 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 152 | 174 | 213 | 218 | 261 | 282 | 361 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 155 | 177 | 213 | 225 | 273 | 304 | 388 |
| Eget kapital | 155 | 177 | 210 | 225 | 273 | 298 | 298 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 105 | 127 | 160 | 175 | 223 | 248 | 248 |
| Balanserat resultat | 127 | 160 | 175 | 223 | 248 | 248 | 253 |
| Årets resultat | −22 | −33 | −15 | −48 | −25 | 0 | −5 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 0 | −2 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 0 | −2 | 0 |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 3 | 0 | 0 | 8 | 91 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 71 |
| Övriga skulder | – | 0 | 3 | 0 | 0 | 8 | 19 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 223 | 248 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget är mer eller vilande och kommer att avvecklas inom en snar framtid.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets verksamhet är på väg att avslutas. Enda aktiviteterna är att hjälpa gamla kunder med tidigare enstaka arbeten. Någon timme här och där vid behov.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget drivs vid sidan om min anställning och har nästan ingen tid över att ta hand om det. Kommer att avveckla den inom kort.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har i princip inte haft några intäkter senaste tiden. Pandemin har varit en stor orsak till detta. Situationen har börjat ses över. Kostnaderna håller på att kapas, samtidigt har det kommer in mer uppdrag..
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Är i en situation där jag inte vet om jag ska behålla mitt bolag eller inte. Försörjer mig tills vidare som anställd men har som mål att försöka driva bolaget vid sidan av eller i bästa fall 100%. Detta år har jag dock varit tvungen att fokusera på min anställning så därför har det inte varit några större intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under föregående och följande verksamhetsår har bolaget varit mer eller mindre vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 11 | 11 |
| Försäljningar och utrangeringar | 11 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 |
| Försäljningar och utrangeringar | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 27 | 27 | 27 | 21 | 16 | 11 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 5 | 5 | 5 | – |
| Återförda avskrivningar | 27 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LEVERTINSGATAN 2, 112 52 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-09-28
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Producent och konsult inom grafik design, reklam, media, marknadsföring och kultur. Skapa logotyper och grafiska profiler. Fotografisk verksamhet inklusive försäljning bild- och förlagsrättigheter samt av grafiskt materiel, samt äga och förvalta värdepapper och fast och lös egendom.
Bankgironummer
- 5229-4766
- Logofabriken AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-28
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Verksamheten har tidigare bedrivits under 20 år i den enskilda firman Logofabriken. Förändring av verksamheten har föranlett bildandet av aktiebolaget. Bolaget styrelse är densamma, men verksamheten har ändrat inriktning mot UX/UI-design. Samtidigt har bifirman Logofabriken antagits för den del som avser skapandet av företagslogor och grafiska profiler. Bolagets säte är Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.