Iriscent AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 122 | 100 | 450 | 476 | 262 | 426 | 425 | 568 |
| Nettoomsättning | 122 | 100 | 450 | 476 | 247 | 426 | 425 | 568 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 16 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 77 | 203 | 266 | 423 | 190 | 228 | 736 | 349 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 93 | 69 | 63 | 49 | 99 | 183 |
| Övriga externa kostnader | 55 | 101 | 149 | 263 | 106 | 89 | 117 | 138 |
| Personalkostnader | 0 | 80 | 2 | 69 | 2 | 88 | 519 | 27 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 22 | 22 | 19 | 2 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | −1 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 45 | −103 | 183 | 53 | 72 | 198 | −311 | 219 |
| Finansiella poster | −2 | −1 | −2 | 0 | 0 | −2 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 43 | −104 | 182 | 53 | 72 | 196 | −311 | 218 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 55 | −55 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 55 | −55 |
| Resultat före skatt | 43 | −104 | 182 | 53 | 72 | 196 | −256 | 163 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 39 | 13 | 3 | – | 0 | 36 |
| Årets resultat | 43 | −104 | 143 | 41 | 69 | 196 | −256 | 127 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 241 | 183 | 397 | 252 | 191 | 204 | 122 | 306 |
| Anläggningstillgångar | 65 | 62 | 84 | 107 | 91 | 64 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 62 | 84 | 107 | 91 | 64 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 40 | 62 | 84 | 107 | 91 | 64 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 25 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 176 | 121 | 312 | 145 | 99 | 140 | 122 | 306 |
| Kortfristiga fordringar | 176 | 48 | 9 | 88 | 81 | 130 | 40 | 72 |
| Kundfordringar | 32 | – | – | 0 | 81 | 130 | 0 | 39 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 9 | 88 | 0 | 0 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 144 | 48 | – | – | – | 0 | 40 | 32 |
| Kassa och bank | 0 | 73 | 303 | 57 | 18 | 10 | 82 | 234 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 241 | 183 | 397 | 252 | 191 | 204 | 122 | 306 |
| Eget kapital | 96 | 53 | 269 | 159 | 119 | 50 | −179 | 177 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 116 | 83 | 83 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 46 | 3 | 219 | 109 | 69 | 0 | −229 | 127 |
| Balanserat resultat | 3 | 107 | 76 | 36 | −33 | −196 | 27 | 0 |
| Årets resultat | 43 | −104 | 143 | 109 | 69 | 196 | −256 | 127 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 55 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 55 |
| Kortfristiga skulder | 145 | 130 | 128 | 92 | 72 | 154 | 301 | 73 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 16 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 39 | 52 | 16 | 3 | 0 | 36 | 36 |
| Övriga skulder | 145 | 91 | 66 | 66 | 58 | 128 | 255 | 27 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 69 | 0 | −229 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 33 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | −33 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
I
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har av rådande pandemi av Covid-19, påverkats av inställda projekt. Men med neddragna kostnader, har bolaget klarat situationen och ser att nya projekt är på ingång.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 25 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 | 150 | 112 | 66 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | – | 38 | 46 | 66 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 110 | 88 | 65 | 43 | 20 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 22 | 22 | 22 | 22 | 19 | 2 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ROLFSGATAN 12 A LGH 1002, 214 34 MALMÖ
- Registrerat
- 2017-09-27
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Expertis inom ljud- och bildteknik. Tillhandahåller tjänster inom filmteknik, samt ljud och musikproduktion och därmed förenlig verksamhet. Uthyrning och försäljning av utrustning och tillbehör.
Bankgironummer
- 463-3160
- Iriscent AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-04
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Expertis inom ljud- och bildteknik. Tillhandahåller tjänster inom filmteknik, samt ljud och musikproduktion och därmed förenlig verksamhet. Uthyrning och försäljning av utrustning och tillbehör. Företaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.