Start › Stockholms län › Värmdö
Steep AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 918 | 1 260 | 1 345 | 995 | 1 299 | 697 | 947 | 2 355 |
| Nettoomsättning | 918 | 1 260 | 1 345 | 943 | 1 294 | 521 | 947 | 2 350 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 53 | 4 | 176 | 0 | 5 |
| Rörelsekostnader | 800 | 959 | 902 | 771 | 781 | 704 | 881 | 970 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 3 | 3 | 19 | 59 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 117 | 41 |
| Övriga externa kostnader | 59 | 136 | 139 | 99 | 102 | 50 | 75 | 231 |
| Personalkostnader | 742 | 822 | 763 | 672 | 675 | 651 | 670 | 639 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | 1 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 118 | 301 | 443 | 225 | 518 | −8 | 66 | 1 384 |
| Finansiella poster | 2 | 3 | 3 | 38 | −30 | 15 | −2 | −2 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | −30 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 38 | 0 | 18 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 119 | 304 | 446 | 263 | 487 | 8 | 64 | 1 382 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | −75 | 237 | – | – | 0 | −20 | −349 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 20 | −75 | 237 | – | – | 0 | −20 | −349 |
| Resultat före skatt | 139 | 229 | 683 | 263 | 487 | 8 | 45 | 1 033 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 48 | 146 | 55 | 102 | 0 | 13 | 230 |
| Årets resultat | 110 | 180 | 537 | 207 | 386 | 8 | 32 | 803 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 960 | 2 153 | 1 675 | 1 922 | 1 800 | 1 241 | 1 415 | 1 840 |
| Anläggningstillgångar | 1 059 | 900 | 900 | 50 | 213 | 213 | 450 | 25 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 059 | 900 | 900 | 50 | 213 | 213 | 450 | 25 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 25 |
| Andelar i intresseföretag | 9 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 000 | 850 | 850 | 0 | 163 | 163 | 400 | – |
| Omsättningstillgångar | 901 | 1 253 | 775 | 1 872 | 1 587 | 1 027 | 965 | 1 815 |
| Kortfristiga fordringar | 420 | 486 | 605 | 510 | 913 | 747 | 227 | 0 |
| Kundfordringar | 188 | 196 | 517 | 164 | 38 | 495 | 127 | – |
| Övriga fordringar | 232 | 290 | −5 | 261 | 416 | 252 | 25 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 94 | 85 | 460 | 0 | 75 | – |
| Kassa och bank | 482 | 767 | 169 | 1 363 | 674 | 281 | 738 | 1 815 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 960 | 2 153 | 1 675 | 1 922 | 1 800 | 1 241 | 1 415 | 1 840 |
| Eget kapital | 1 327 | 1 317 | 1 236 | 1 000 | 1 044 | 658 | 651 | 853 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 277 | 1 267 | 1 186 | 950 | 994 | 608 | 601 | 803 |
| Balanserat resultat | 1 167 | 1 086 | 650 | 742 | 608 | 601 | 568 | – |
| Årets resultat | 110 | 180 | 537 | 207 | 386 | 8 | 32 | 803 |
| Obeskattade reserver | 187 | 206 | 131 | 368 | 368 | 368 | 368 | 349 |
| Periodiseringsfonder | 187 | 206 | 131 | 368 | 368 | 368 | 368 | 349 |
| Kortfristiga skulder | 447 | 630 | 307 | 554 | 388 | 214 | 396 | 639 |
| Skulder till kreditinstitut | 15 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 1 | 1 | 8 | 0 | 1 | 67 |
| Skatteskulder | 29 | 48 | −242 | 0 | 102 | 13 | 243 | 230 |
| Övriga skulder | 394 | 525 | 540 | 490 | 182 | 146 | 152 | 312 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 56 | 8 | 63 | 95 | 55 | 0 | 30 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – | – | – | 101 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 100 | 100 | 100 | 252 | – | – | 234 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 994 | 608 | – | 803 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har byggt upp ett antal långsiktiga relationer med kunder och har under året valt att anta en något större arbetsvolym än föregående år vilket har påverkat omsättningen positivt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker kraftigt uppåt eftersom verksamheten under räkenskapsåret återhämtat sig från corona-pandemin som kraftigt påverkat omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då Covid-pandemin lett till en minskad efterfrågan på bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under kvartal två och i början av kvartal 4 gått in i en del av verksamhetscykeln som inneburit stort fokus på produktuveckling vilket inneburit lägre försäljning under denna period, och vilket därmed påverkat omsättningen för dessa månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 25 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 25 | 25 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 850 | 0 | 163 | 163 | 400 |
| Årets inköp | 850 | 0 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 163 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ALROTSVÄGEN 10, 139 60 VÄRMDÖ
- Registrerat
- 2017-09-25
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom strategi och innovation
Bankgironummer
- 5228-6382
- STEEP AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom strategi och innovation. Företaget har sitt säte i Stockholm
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.