80Twenty Sweden AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 880 | 1 749 | 2 146 | 2 292 | 2 409 | 1 825 | 1 942 | 2 292 |
| Nettoomsättning | 1 880 | 1 748 | 2 146 | 2 291 | 2 409 | 1 825 | 1 941 | 2 292 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 0 | 1 | – | 0 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 1 835 | 1 857 | 1 840 | 1 801 | 2 112 | 1 590 | 1 503 | 1 951 |
| Övriga externa kostnader | 242 | 202 | 282 | 247 | 118 | 66 | 133 | 170 |
| Personalkostnader | 1 593 | 1 656 | 1 553 | 1 549 | 1 989 | 1 518 | 1 364 | 1 781 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | 45 | −108 | 306 | 491 | 297 | 235 | 439 | 341 |
| Finansiella poster | 1 | −1 | 1 | 0 | 31 079 | 840 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 31 079 | 840 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | −1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 46 | −109 | 306 | 491 | 31 375 | 1 075 | 439 | 341 |
| Resultat före skatt | 46 | −109 | 306 | 491 | 31 375 | 1 075 | 439 | 341 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 64 | 102 | 62 | 50 | 94 | 75 |
| Årets resultat | 46 | −109 | 242 | 389 | 31 314 | 1 024 | 345 | 266 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 362 | 612 | 1 066 | 2 049 | 35 465 | 8 977 | 939 | 407 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 5 | 291 | 296 | 302 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 | 16 | 22 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 | 16 | 22 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 280 | 280 | 280 | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 0 | 280 | 280 | 280 | – |
| Omsättningstillgångar | 362 | 612 | 1 066 | 2 044 | 35 174 | 8 680 | 637 | 407 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 97 | 112 | 62 | 29 474 | 49 | 38 | 130 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 122 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 0 | 29 400 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 54 | 97 | 112 | 60 | 74 | 48 | 38 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 308 | 515 | 954 | 1 982 | 5 700 | 8 631 | 599 | 277 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 362 | 612 | 1 066 | 2 049 | 35 465 | 8 977 | 939 | 407 |
| Eget kapital | 250 | 505 | 914 | 672 | 31 883 | 1 337 | 491 | 316 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 200 | 455 | 864 | 622 | 31 833 | 1 287 | 441 | 266 |
| Balanserat resultat | 155 | 564 | 622 | 233 | 519 | 263 | 96 | 0 |
| Årets resultat | 46 | −109 | 242 | 389 | 31 314 | 1 024 | 345 | 266 |
| Kortfristiga skulder | 112 | 108 | 153 | 1 378 | 3 582 | 7 640 | 448 | 91 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 1 | 8 | 1 | 29 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 3 | 39 | 1 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 0 | 3 468 | 7 556 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 45 | 45 | 0 | 19 | 76 | 35 |
| Övriga skulder | 47 | 66 | 65 | 59 | 84 | 61 | 331 | 52 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 64 | 40 | 29 | 90 | 1 | 2 | 1 | 2 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 300 | 300 | 0 | 31 600 | 768 | 178 | 170 |
| Annan föreslagen utdelning | 200 | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 31 833 | 1 287 | 441 | 266 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Vi har anställt mer personal och kunnat börja resa igen efter pandemin, vilket förklarar ökning av omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 280 | 280 | 280 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 280 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 280 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 27 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 27 | 27 | 27 | 22 | 16 | 11 | 5 | – |
| Årets avskrivningar | – | – | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- ELLIDAGATAN 12, 224 74 LUND
- Registrerat
- 2017-09-25
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Erbjuder management, rådgivning och diverse supporttjänster för styrning och utveckling av rekryteringsverksamhet.
Bankgironummer
- 5236-1268
- 80Twenty Sweden AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-04
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom affärsutveckling, ledarskap, affärs- och bolagsfrågor, projektledning och interimchefskap. Bolaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.