Start › Stockholms län › Stockholm
Bråtatorp Fastighet AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 012 | 1 773 |
| Nettoomsättning | 1 825 | 1 773 |
| Övriga rörelseintäkter | 187 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 017 | 1 038 |
| Övriga externa kostnader | 439 | 445 |
| Av- och nedskrivningar | 577 | 593 |
| Rörelseresultat | 996 | 736 |
| Finansiella poster | −222 | −207 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 222 | 207 |
| Resultat efter finansiella poster | 774 | 528 |
| Resultat före skatt | 774 | 528 |
| Skatt på årets resultat | 166 | 113 |
| Årets resultat | 608 | 415 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 18 071 | 19 897 |
| Anläggningstillgångar | 17 313 | 17 890 |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 313 | 17 890 |
| Byggnader och mark | 17 144 | 17 650 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 169 | 241 |
| Omsättningstillgångar | 758 | 2 007 |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 1 755 |
| Kundfordringar | 19 | 1 716 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 | 1 |
| Övriga fordringar | 5 | 38 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 0 |
| Kassa och bank | 727 | 252 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 18 071 | 19 897 |
| Eget kapital | 1 186 | 578 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 136 | 528 |
| Balanserat resultat | 528 | 113 |
| Årets resultat | 608 | 415 |
| Långfristiga skulder | 4 275 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 4 275 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 12 610 | 19 319 |
| Skatteskulder | 279 | 156 |
| Övriga skulder | 12 169 | 18 007 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 162 | 1 156 |
| Ställda säkerheter | 4 500 | – |
| Fastighetsinteckningar | 4 500 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Medel att disponera | 1 136 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 407 | 18 407 | 18 368 |
| Årets inköp | – | 40 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 264 | 758 | 252 |
| Årets avskrivningar | 506 | 505 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 343 | 343 | 343 |
| Ackumulerade avskrivningar | 174 | 102 | 15 |
| Årets avskrivningar | 72 | 88 | – |
Om bolaget
- Adress
- Sibyllegatan 17, 114 42 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-09-18
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, förädla och äga fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-11-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvärv, försäljning samt förvaltning av fastigheter. Företaget har sitt säte i Flen .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2021 | 8 kB | Öppna |