Muris Taxi AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 4 | 776 | 2 480 | 2 251 | 1 851 | 1 174 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 621 | 2 436 | 2 209 | 1 851 | 1 174 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | 155 | 44 | 42 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 6 | 599 | 1 854 | 1 630 | 1 340 | 879 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 187 | 468 | 422 | 374 | 225 |
| Övriga externa kostnader | 13 | 6 | 77 | 149 | 84 | 92 | 83 |
| Personalkostnader | – | 0 | 335 | 989 | 877 | 627 | 424 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 247 | 247 | 247 | 109 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 37 |
| Rörelseresultat | −13 | −2 | 177 | 626 | 621 | 511 | 295 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −19 | −29 | −21 | −28 | −16 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 19 | 29 | 21 | 28 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | −1 | 158 | 597 | 600 | 482 | 279 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 137 | 4 | 37 | −53 | −20 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 80 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 137 | 4 | 37 | −53 | −100 |
| Resultat före skatt | −13 | −1 | 295 | 601 | 637 | 429 | 259 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 61 | 129 | 131 | 94 | 56 |
| Årets resultat | −13 | −1 | 234 | 472 | 505 | 335 | 203 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 470 | 764 | 1 049 | 1 810 | 1 873 | 1 796 | 1 721 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 385 | 632 | 879 | 1 126 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 385 | 632 | 879 | 1 126 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 385 | 632 | 879 | 1 126 |
| Omsättningstillgångar | 470 | 764 | 1 049 | 1 425 | 1 241 | 917 | 595 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 0 | 68 | 547 | 237 | 189 | 426 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 278 | 206 | 189 | 188 |
| Övriga fordringar | 3 | 0 | 68 | 70 | 31 | 0 | 49 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 200 | – | 0 | 189 |
| Kassa och bank | 467 | 764 | 980 | 878 | 1 004 | 728 | 169 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 470 | 764 | 1 049 | 1 810 | 1 873 | 1 796 | 1 721 |
| Eget kapital | 457 | 700 | 951 | 867 | 695 | 589 | 355 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 407 | 900 | 901 | 817 | 645 | 539 | 305 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 420 | 901 | 667 | 345 | 139 | 205 | 102 |
| Årets resultat | −13 | −1 | 234 | 472 | 505 | 335 | 203 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 137 | 141 | 178 | 124 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 137 | 141 | 178 | 124 |
| Långfristiga skulder | 0 | 50 | 82 | 401 | 610 | 680 | 966 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 324 | 510 | 680 | 865 |
| Övriga skulder | 0 | 50 | 82 | 76 | 101 | 1 | 101 |
| Kortfristiga skulder | 13 | 14 | 15 | 405 | 427 | 349 | 276 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 185 | 185 | 185 | 185 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 19 | 29 | 9 | 10 |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 80 | 102 | 36 | 1 |
| Övriga skulder | 0 | 1 | 0 | 44 | 51 | 54 | 47 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 13 | 13 | 76 | 59 | 64 | 33 |
| Ställda säkerheter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 0 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 323 | 230 | 0 | 150 | 300 | 400 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 323 | 230 | – | 150 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 645 | 539 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft viss påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut, människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 236 | 1 236 | 1 236 | 1 236 | 124 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 1 236 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 236 | – | – | – | 124 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 851 | 604 | 357 | 109 | −29 |
| Årets avskrivningar | – | 247 | 247 | 247 | 109 | – |
| Återförda avskrivningar | 851 | – | – | – | −29 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 851 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2017-09-18
- Bransch
- Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva taxiverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Hultsfred registrerades år 2017 och bedriver sedan dess taxiverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Företaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.