Start › Stockholms län › Stockholm
Notably AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 575 | 1 648 | 1 984 | 2 096 | 2 428 | 2 301 | 2 632 | 2 165 | 313 |
| Nettoomsättning | 1 575 | 1 648 | 1 984 | 2 096 | 2 428 | 2 301 | 2 632 | 2 165 | 313 |
| Rörelsekostnader | 1 313 | 1 325 | 1 335 | 1 327 | 1 344 | 1 339 | 1 384 | 1 301 | 136 |
| Övriga externa kostnader | 199 | 137 | 125 | 133 | 204 | 222 | 211 | 232 | 33 |
| Personalkostnader | 1 113 | 1 176 | 1 196 | 1 180 | 1 127 | 1 105 | 1 172 | 1 069 | 103 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 13 | 14 | 14 | 14 | 12 | 1 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 262 | 322 | 649 | 769 | 1 084 | 961 | 1 248 | 864 | 177 |
| Finansiella poster | 2 | 1 | 1 | 0 | −1 | −18 | −1 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | −15 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 264 | 323 | 650 | 768 | 1 083 | 943 | 1 247 | 864 | 177 |
| Resultat före skatt | 264 | 323 | 650 | 768 | 1 083 | 943 | 1 247 | 864 | 177 |
| Skatt på årets resultat | 54 | 66 | 135 | 160 | 224 | 206 | 268 | 190 | 40 |
| Årets resultat | 210 | 257 | 515 | 609 | 859 | 738 | 979 | 674 | 136 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 190 | 2 267 | 2 555 | 2 440 | 2 320 | 2 010 | 2 065 | 1 185 | 370 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 2 | 14 | 28 | 42 | 55 | 57 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 14 | 28 | 42 | 55 | 37 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 2 | 14 | 28 | 42 | 55 | 37 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 20 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 0 | 20 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 190 | 2 265 | 2 541 | 2 412 | 2 278 | 1 954 | 2 009 | 1 185 | 370 |
| Kortfristiga fordringar | 567 | 460 | 738 | 590 | 760 | 742 | 789 | 618 | 195 |
| Kundfordringar | 389 | 296 | 645 | 552 | 760 | 741 | 789 | 617 | 194 |
| Övriga fordringar | 178 | 164 | 94 | 39 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Kassa och bank | 1 623 | 1 805 | 1 803 | 1 822 | 1 518 | 1 213 | 1 220 | 568 | 176 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 190 | 2 267 | 2 555 | 2 440 | 2 320 | 2 010 | 2 065 | 1 185 | 370 |
| Eget kapital | 1 989 | 2 160 | 2 297 | 2 201 | 1 959 | 1 465 | 1 314 | 724 | 186 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 939 | 2 110 | 2 247 | 609 | 1 909 | 1 415 | 1 264 | 674 | 136 |
| Balanserat resultat | 1 729 | 1 852 | 1 732 | 1 542 | 1 050 | 678 | 284 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 210 | 257 | 515 | 609 | 859 | 738 | 979 | 674 | 136 |
| Kortfristiga skulder | 201 | 107 | 258 | 238 | 361 | 545 | 752 | 461 | 184 |
| Leverantörsskulder | 7 | 8 | 9 | 12 | 9 | 9 | 9 | 11 | 4 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 94 | 233 | 515 | 266 | 47 |
| Övriga skulder | 194 | 100 | 249 | 226 | 258 | 302 | 228 | 184 | 133 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | – | 210 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 909 | 1 415 | 1 264 | 674 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 20 | 0 |
| Årets inköp | 1 | 20 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 20 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 69 | 69 | 69 | 69 | 69 | 69 | 38 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 31 | 38 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 69 | 67 | 55 | 41 | 27 | 14 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 2 | 13 | 14 | 14 | 14 | 12 | 1 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- VINTERTULLSTORGET 10 LGH 1202, 116 43 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-09-12
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall investera och bedriva konsultverksamhet inom IT- området, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 701-9193
- Notably AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-17
- Programvara
- Wint Annual Accounts Service
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT- området. Vidare äger och förvaltar företaget fast och lös egendom. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.