Start › Stockholms län › Stockholm
Drottningmottagningen Onkologi AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 379 | 3 617 | 2 748 | 2 267 | 2 884 | 2 555 | 1 798 |
| Nettoomsättning | 3 379 | 3 617 | 2 748 | 2 267 | 2 884 | 2 555 | 1 798 |
| Rörelsekostnader | 3 158 | 2 470 | 2 738 | 2 117 | 1 434 | 1 640 | 1 082 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 649 | 2 016 | 1 425 | 1 162 | 1 163 | 968 | 650 |
| Övriga externa kostnader | 267 | 417 | 426 | 214 | 196 | 194 | 303 |
| Personalkostnader | 1 242 | 37 | 886 | 740 | 76 | 477 | 128 |
| Rörelseresultat | 221 | 1 147 | 10 | 150 | 1 450 | 915 | 716 |
| Finansiella poster | 7 | 39 | 0 | −1 | 9 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 39 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 228 | 1 185 | 10 | 149 | 1 459 | 915 | 716 |
| Bokslutsdispositioner | −2 | −130 | – | 0 | −433 | −229 | −218 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 83 | – | – | 0 | −343 | −229 | −168 |
| Lämnade koncernbidrag | 85 | 130 | – | 0 | 90 | 0 | 50 |
| Resultat före skatt | 225 | 1 055 | 10 | 149 | 1 026 | 686 | 498 |
| Skatt på årets resultat | 53 | 182 | 5 | 32 | 212 | 147 | 108 |
| Övriga skatter | 0 | −5 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 173 | 879 | 5 | 117 | 814 | 539 | 390 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 269 | 3 259 | 3 133 | 2 634 | 2 885 | 1 928 | 954 |
| Fordringar hos koncernföretag | 31 | – | – | 0 | 258 | 348 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 269 | 3 259 | 3 133 | 2 634 | 2 885 | 1 928 | 954 |
| Kortfristiga fordringar | 346 | 209 | 449 | 406 | 992 | 1 030 | 212 |
| Kundfordringar | 102 | 177 | 240 | 117 | 476 | 478 | 148 |
| Fordringar hos koncernföretag | 31 | – | – | 0 | 258 | 348 | 0 |
| Övriga fordringar | 213 | 32 | 209 | 181 | 258 | 204 | 64 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 107 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 923 | 3 050 | 2 684 | 2 227 | 1 893 | 899 | 743 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 269 | 3 259 | 3 133 | 2 634 | 2 885 | 1 928 | 954 |
| Eget kapital | 2 150 | 1 977 | 1 098 | 1 093 | 1 790 | 977 | 437 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 100 | 1 927 | 1 048 | 1 043 | 1 740 | 927 | 387 |
| Balanserat resultat | 1 927 | 1 048 | 1 043 | 927 | 927 | 387 | −3 |
| Årets resultat | 173 | 879 | 5 | 117 | 814 | 539 | 390 |
| Obeskattade reserver | 658 | 740 | 740 | 740 | 740 | 397 | 168 |
| Periodiseringsfonder | 658 | 740 | 740 | 740 | 740 | 397 | 168 |
| Kortfristiga skulder | 461 | 542 | 1 295 | 800 | 355 | 555 | 349 |
| Leverantörsskulder | 174 | 167 | 230 | 145 | 45 | 41 | 24 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 182 | 530 | 530 | – | 0 | 152 |
| Skatteskulder | 3 | – | – | 0 | 250 | 255 | 108 |
| Övriga skulder | 254 | 18 | 402 | 15 | 15 | 176 | 21 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 176 | 133 | 111 | 44 | 83 | 44 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 740 | 927 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 | 0 | 258 | 348 | 0 |
| Årets inköp | 31 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 258 | 90 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BLEKHOLMSTORGET 30, 111 64 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-09-04
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget skallverka inom medicinsk vård rörande onkologi och hematologi. Äga och förvalta fast- och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5237-2893
- Diagnostiskt Centrum Onkologi AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver specialistläkarverksamhet inom öppenvård. Bolaget har sitt säte i Stockholm. Ägarförhållanden Bolaget är ett dotterbolag som till 100 procent ägs av Waitless Diagnostics Sweden AB orgnr 556840-7018.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.