Start › Stockholms län › Stockholm
Dea Capital AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 7 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 7 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −7 | −2 | −1 | 0 | −1 | −2 |
| Finansiella poster | 1 206 | 1 333 | 1 104 | 1 750 | 600 | 1 400 | 600 | 1 304 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 200 | 1 300 | 1 100 | 1 750 | 600 | 1 400 | 600 | 1 200 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 104 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 33 | 4 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 205 | 1 332 | 1 098 | 1 748 | 599 | 1 400 | 599 | 1 302 |
| Resultat före skatt | 1 205 | 1 332 | 1 098 | 1 748 | 599 | 1 400 | 599 | 1 302 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 204 | 1 326 | 1 098 | 1 748 | 599 | 1 400 | 599 | 1 302 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 831 | 6 131 | 5 300 | 4 607 | 3 149 | 2 551 | 1 451 | 1 352 |
| Anläggningstillgångar | 6 830 | 4 893 | 4 893 | 4 603 | 2 548 | 2 548 | 1 438 | 1 342 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 830 | 4 893 | 4 893 | 4 603 | 2 548 | 2 548 | 1 438 | 1 342 |
| Andelar i koncernföretag | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 40 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 930 | 930 | 930 | 755 | – | 0 | 0 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 5 580 | 3 644 | 3 644 | 3 528 | 2 228 | 2 228 | 1 118 | 1 302 |
| Omsättningstillgångar | 1 | 1 238 | 406 | 4 | 602 | 3 | 13 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | – | 600 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 600 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 1 238 | 406 | 4 | 2 | 3 | 13 | 10 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 831 | 6 131 | 5 300 | 4 607 | 3 149 | 2 551 | 1 451 | 1 352 |
| Eget kapital | 6 825 | 6 121 | 5 295 | 4 597 | 3 149 | 2 551 | 1 451 | 1 352 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 775 | 6 071 | 5 245 | 4 547 | 3 099 | 2 501 | 1 401 | 1 302 |
| Balanserat resultat | 5 571 | 4 745 | 4 147 | 2 799 | 2 501 | 1 101 | 802 | – |
| Årets resultat | 1 204 | 1 326 | 1 098 | 1 748 | 599 | 1 400 | 599 | 1 302 |
| Kortfristiga skulder | 6 | 11 | 5 | 10 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 0 | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 5 580 | 3 644 | 1 000 | 1 000 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 500 | 500 | – | 300 | – | 300 | 500 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 099 | 2 501 | 1 401 | 1 302 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har bytt namn från Dea Holding AB till Dea Capital AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Dea Capital AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Dea Capital ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Dea Capital AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Dea Holding AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Dea Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Dea Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 40 |
| Årets inköp | – | – | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 10 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 280 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 580 | 3 644 | 3 644 | 3 528 | 2 228 | 2 228 | 1 118 |
| Årets inköp | 1 936 | – | 116 | 1 300 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 930 | 930 | 930 | 755 | 0 | 0 | 1 302 |
| Årets inköp | – | – | 175 | 755 | – | – | 1 302 |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | −1 302 | – |
Om bolaget
- Adress
- BABORDSGATAN 7, 120 64 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-08-30
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska, direkt eller genom dotterbolag, bedriva investeringsverksamhet genom att äga och förvalta fast och lös egendom, inklusive finansiella instrument, fastigheter och infrastrukturtillgångar. Bolaget ska även tillhandahålla koncernövergripande tjänster inom ledning och administration samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5217-8555
- Dea holding ab
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-02-19)
- Årsstämma
- 2026-02-19
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska äga och förvalta fast och lös egendom. Dea Capital AB är moderbolag till Arbora AB. Företaget har sitt säte i Stockholms kommun, Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 282 kB | Öppna |
| 2024 | 241 kB | Öppna |
| 2023 | 281 kB | Öppna |
| 2021 | 7 kB | Öppna |
| 2020 | 7 kB | Öppna |
| 2019 | 7 kB | Öppna |
| 2018 | 238 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Arbora AB
Visa källuppgift
Företaget ska äga och förvalta fast och lös egendom. Dea Capital AB är moderbolag till Arbora AB. Företaget har sitt säte i Stockholms kommun, Stockholms län.
-
Arbora AB
Visa källuppgift
Företaget ska äga och förvalta fast och lös egendom. Dea Holding AB är moderbolag till Arbora AB. Företaget har sitt säte i Stockholms kommun, Stockholms län.
-
Arbora AB
Visa källuppgift
Företaget ska äga och förvalta fast och lös egendom. Dea Holding AB är moderbolag till Arbora AB. Företaget har sitt säte i Stockholms kommun, Stockholms län.
-
Arbora AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm ska äga och förvalta fast och lös egendom. Dea Holding AB är moderbolag till Arbora AB.
-
Arbora AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm ska äga och förvalta fast och lös egendom. Dea Holding AB är moderbolag till Arbora AB.
Visa fler relationer
-
Arbora AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm ska äga och förvalta fast och lös egendom. Dea Holding AB är moderbolag till Arbora AB.
-
Dea Point AB
Visa källuppgift
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom. Bolaget har sitt säte i Stockholms län. Dea Holding AB är moderbolag till Dea Point AB.