Ardventor AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 6 | 2 | 7 | 6 | 5 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 2 | 7 | 6 | 5 | 6 |
| Rörelseresultat | −6 | 2 | −7 | −6 | −5 | −6 |
| Finansiella poster | 3 131 | −3 981 | −7 211 | 99 | 5 318 | 805 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 37 | 85 | 0 | 99 | 511 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 3 094 | 4 067 | 7 213 | 0 | −4 808 | −805 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | −2 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 125 | −3 979 | −7 218 | 94 | 5 313 | 799 |
| Resultat före skatt | 3 125 | −3 979 | −7 218 | 94 | 5 313 | 799 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 17 | 0 | 19 | 104 | 0 |
| Årets resultat | 3 118 | −3 996 | −7 218 | 75 | 5 209 | 799 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 194 | 3 085 | 7 065 | 14 406 | 14 312 | 8 999 |
| Anläggningstillgångar | 4 983 | 1 862 | 5 929 | 13 143 | 13 738 | 8 930 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 983 | 1 862 | 5 929 | 13 143 | 13 738 | 8 930 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 983 | 1 862 | 5 929 | 13 143 | 13 738 | 8 930 |
| Omsättningstillgångar | 1 211 | 1 223 | 1 136 | 1 263 | 574 | 69 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 5 | 0 | 104 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 104 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 211 | 1 218 | 1 136 | 1 159 | 574 | 69 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 194 | 3 085 | 7 065 | 14 406 | 14 312 | 8 999 |
| Eget kapital | 6 187 | 3 069 | 7 065 | 14 282 | 14 208 | 8 999 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 137 | 3 019 | 7 015 | 14 232 | 14 158 | 8 949 |
| Balanserat resultat | 3 019 | 7 015 | 14 232 | 14 158 | 8 949 | 8 149 |
| Årets resultat | 3 118 | −3 996 | −7 218 | 75 | 5 209 | 799 |
| Kortfristiga skulder | 6 | 17 | 0 | 123 | 104 | 0 |
| Skatteskulder | 6 | 17 | 0 | 123 | 104 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 14 232 | 14 158 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 889 | 1 862 | 5 929 | 13 143 | 13 143 | 13 738 | 13 738 | 13 738 | 13 738 | 13 738 |
| Försäljningar och utrangeringar | 26 | 4 067 | 0 | – | 595 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 3 094 | 0 | 7 213 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 808 | 4 808 | 5 613 |
| Årets nedskrivningar | – | 4 067 | 7 213 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SOLDAT SPERRINGSGATA 9, 226 51 LUND
- Registrerat
- 2017-08-30
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom strategi, företagsledning och teknisk utveckling samt äga och förvalta finansiella instrument och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Lund.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-21
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är konsultverksamhet inom strategi, företagsledning samt teknisk utveckling och att äga och förvalta finansiella instrument.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.