Start › Stockholms län › Sollentuna
Starcycle People AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 409 | 5 298 | 6 795 | 5 732 | 1 419 | 821 | 0 |
| Nettoomsättning | 6 406 | 5 298 | 6 795 | 5 732 | 1 418 | 821 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 163 | 5 294 | 6 789 | 6 021 | 1 403 | 804 | 7 |
| Råvaror och förnödenheter | 377 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 668 | 54 | 42 | 52 | 40 | 17 | 7 |
| Personalkostnader | 6 119 | 5 240 | 6 747 | 5 969 | 1 363 | 786 | 0 |
| Rörelseresultat | −755 | 4 | 6 | −289 | 17 | 17 | −7 |
| Finansiella poster | −6 | −4 | −5 | −9 | −2 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 5 | 5 | 9 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −760 | 0 | 1 | −298 | 15 | 16 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 285 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 285 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −760 | 0 | 1 | −13 | 15 | 16 | −7 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | – | 0 | 3 | 1 | 0 |
| Årets resultat | −760 | 0 | 1 | −13 | 12 | 16 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 811 | 1 027 | 1 011 | 1 293 | 353 | 389 | 41 |
| Anläggningstillgångar | 297 | 297 | 297 | 297 | 7 | 7 | 7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 297 | 297 | 297 | 297 | 7 | 7 | 7 |
| Fordringar hos koncernföretag | 297 | 297 | 297 | 297 | 7 | 7 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 514 | 730 | 713 | 995 | 345 | 382 | 33 |
| Kortfristiga fordringar | 514 | 730 | 495 | 923 | 208 | 382 | 2 |
| Kundfordringar | 459 | 14 | – | – | 0 | 382 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 53 | 222 | 72 | 456 | 166 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 494 | 423 | 467 | 42 | – | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 218 | 72 | 138 | 0 | 32 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 811 | 1 027 | 1 011 | 1 293 | 353 | 389 | 41 |
| Eget kapital | −710 | 50 | 51 | 50 | 62 | 51 | 35 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −760 | 0 | 1 | 0 | 12 | 1 | −15 |
| Balanserat resultat | 0 | 1 | 0 | 12 | 1 | −15 | −8 |
| Årets resultat | −760 | 0 | 1 | −13 | 12 | 16 | −7 |
| Långfristiga skulder | 78 | 46 | – | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 78 | 46 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 443 | 931 | 960 | 1 243 | 290 | 339 | 6 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | 0 | 49 | 0 |
| Förskott från kunder | 68 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 14 | – | – | 0 | 16 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 69 | – | 0 | 34 | – | – |
| Skatteskulder | 65 | 78 | 76 | 39 | 13 | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 270 | 408 | 376 | 531 | 165 | 201 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 041 | 362 | 508 | 673 | 79 | 68 | 6 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 12 | 1 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Starcycle People AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Starcycle People ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Starcycle People AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Starcycle People AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Starcycle People ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Starcycle People AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte påverkat företagets verksamhet. På grund av osäkerhet kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 297 | 297 | 297 | 297 | 7 | 7 | 7 |
| Årets inköp | – | – | – | 290 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- NORRGÅRDSVÄGEN 2, 192 69 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2017-08-26
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Kompetensförsörjande insatser mot arbetssökande och arbetsgivare. Vägledning, coachning, bemanning, rekrytering och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5215-9035
- Starcycle People AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-06-30)
- Revisionsfirma
- BDO Mälardalen AB
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom kompetensförsörjning, personalutveckling och arbetsmarknadsrelaterade tjänster. Verksamheten omfattar rekrytering, bemanning, introduktion, utbildning, coachning och vägledning av personal samt tillhandahållande av personalresurser och administrativa stödtjänster till såväl koncernbolag som externa uppdragsgivare. Bolaget har sitt säte i Sollentuna.
Väsentliga händelser
Bolaget redovisar för räkenskapsåret en förlust om 760 tkr, vilket medfört att det egna kapitalet understiger hälften av det registrerade aktiekapitalet. Kontrollbalansräkning har därför upprättats per 2025-12-31. Kontrollstämma 1 har hållits den 31 mars 2026, varvid stämman beslutade att verksamheten ska drivas vidare.Resultatet påverkas främst av kostnader kopplade till verksamhetens personalresurser och genomförda verksamhetsinsatser under året. Under 2026 har åtgärder vidtagits för att stärka lönsamheten och resultatet har utvecklats positivt jämfört med föregående år.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 205 kB | Öppna |
| 2024 | 50 kB | Öppna |
| 2023 | 8 kB | Öppna |
| 2022 | 8 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Marcus Hedin Holding AB
Visa källuppgift
Egna aktier Bolaget är ett helägt dotterbolag till Marcus Hedin Holding AB (559133-6416). Koncernen är en mindre koncern och upprättar inte koncernredovisning.
-
Marcus Hedin Holding AB
Visa källuppgift
Egna aktier Bolaget är ett helägt dotterbolag till Marcus Hedin Holding AB (559133-6416). Koncernen är en mindre koncern och upprättar inte koncernredovisning.
-
Marcus Hedin Holding AB
Visa källuppgift
Egna aktier Bolaget är ett helägt dotterbolag till Marcus Hedin Holding AB (559133-6416). Koncernen är en mindre koncern och upprättat inte koncernredovisning.
-
Marcus Hedin Holding AB
Visa källuppgift
Egna aktier Bolaget är ett helägt dotterbolag till Marcus Hedin Holding AB (559133-6416). Koncernen är en mindre koncern och upprättat inte koncernredovisning.