Start › Stockholms län › Stockholm
Ramzelda AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 428 | 4 029 | 3 714 |
| Nettoomsättning | 3 428 | 4 029 | 3 714 |
| Rörelsekostnader | 1 878 | 1 758 | 1 439 |
| Handelsvaror | 10 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 231 | 272 | 106 |
| Personalkostnader | 1 637 | 1 486 | 1 333 |
| Rörelseresultat | 1 550 | 2 272 | 2 275 |
| Finansiella poster | 100 | 98 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 107 | 106 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 8 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 650 | 2 370 | 2 275 |
| Bokslutsdispositioner | 900 | 2 600 | 4 000 |
| Erhållna koncernbidrag | 900 | 2 600 | 4 000 |
| Resultat före skatt | 2 550 | 4 970 | 6 275 |
| Skatt på årets resultat | 530 | 1 023 | 1 294 |
| Årets resultat | 2 020 | 3 947 | 4 981 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 038 | 12 067 | 10 295 |
| Anläggningstillgångar | 3 023 | 3 023 | 3 023 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 023 | 3 023 | 3 023 |
| Andelar i koncernföretag | 3 023 | 3 023 | 3 023 |
| Omsättningstillgångar | 8 015 | 9 044 | 7 272 |
| Varulager m.m. | 0 | 10 | 0 |
| Förskott till leverantörer | 0 | 10 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 4 166 | 5 324 | 5 959 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 400 | 3 988 | 5 047 |
| Övriga fordringar | 1 049 | 1 331 | 899 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 717 | 5 | 13 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 3 849 | 3 710 | 1 313 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 038 | 12 067 | 10 295 |
| Eget kapital | 8 773 | 8 704 | 6 757 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 8 723 | 8 654 | 6 707 |
| Balanserat resultat | 6 704 | 4 707 | 1 726 |
| Årets resultat | 2 020 | 3 947 | 4 981 |
| Kortfristiga skulder | 2 265 | 3 363 | 3 539 |
| Förskott från kunder | 0 | 6 | 0 |
| Leverantörsskulder | 11 | 23 | 20 |
| Skatteskulder | 1 553 | 2 317 | 2 175 |
| Övriga skulder | 555 | 874 | 1 063 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 146 | 144 | 281 |
| Eventualförpliktelser | 200 | 200 | 200 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 850 | 1 950 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Ramzelda AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ramzelda ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Ramzelda AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Ramzelda AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ramzelda ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Ramzelda AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 023 | 3 023 | 3 023 | 3 023 |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 559122-2681, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-08-21
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utgöra moderbolag i en koncern, ha ledningsfunktioner och sälja managementtjänster till dotterbolag. Bolagets verksamhet skall även äga och förvalta värdepapper och fast egendom.
Bankgironummer
- 5882-3477
- Ramzelda AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mörbylånga
- Revision
- Ja (2025-05-27)
- Årsstämma
- 2025-05-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är ett holdingbolag och ska ha en ledningsfunktion över sitt dotterföretag. Man bedriver även konsultverksamhet. Företaget har sitt säte i Mörbylånga .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.